e-Başvuru
Erişilebilirlik Menüsü
10 Aralık İnsan Hakları Günü Vesilesiyle Ulucanlar Cezaevi Müzesinde Program Düzenlendi
10 Aralık İnsan Hakları Günü Vesilesiyle Ulucanlar Cezaevi Müzesinde Program Düzenlendi
10.12.2019
A- A+

İnsan Hakları Evrensel Beyannamenin kabul edilişinin 71. yıl dönümü dolayısıyla Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu ile Ankara Valiliği İl İnsan Hakları Kurulu tarafından 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde Ankara Ulucanlar Yarı Açık Cezaevi Kültür ve Kongre Merkezi’nde ortaklaşa bir program gerçekleştirildi.  Program Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı Sn. Süleyman Arslan ve Ankara Valisi Sn. Vasip Şahin’in açılış konuşmaları ile başlayıp, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Sn. Doç. Dr. Başak Kale’nin “Dünyada ve Ülkemizde İnsan Haklarının Tarihsel Gelişimi” temalı sunumu ile devam etti. Program Ulucanlar Cezaevi Müzesi gezisi ile sona erdi.

Programın açılışında TİHEK Başkanı Süleyman ARSLAN, programın gerçekleştirildiği Ulucanlar Cezaevi Müzesinin 1925-2006 yılları arasında 81 yıl aralıksız cezaevi olarak kullanıldığını, açık olduğu dönemde Türkiye’nin siyasi ve sosyal hayatına damga vuran nice insan hakları olayına şahitlik ettiğini hatırlattı. TİHEK’in geniş görev alanının olduğunu, bu geniş görev alanlarında faaliyetlerini icra ederken yerel yapılanmaların da büyük önem taşıdığını, bu yapılanmaların başında il ve ilçe insan hakları kurullarının geldiğini, TİHEK’in Kuruluş kanununda Cumhurbaşkanlığı tarafından yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar İl ve İlçe İnsan Hakları Kurulları’nın mevcut görevlerine devam edeceğinin hükme bağlandığını, TİHEK Kanununda bu kurullara atıf yapılmasının aradaki bağın sürdürülmesi adına önemli bir nokta olduğunu belirtti. Konuşmasını “TİHEK olarak, İl ve İlçe İnsan Hakları Kurullarının daha iyi bir noktaya taşınması için her türlü desteği vermeye hazırız.” diye sürdüren Başkan Arslan, bu kurulların güçlendirilmesi için yapılacak düzenleme çalışmalarının ivedilikle tamamlanmasını umduklarını ifade etti.

Ankara Valisi Vasip ŞAHİN de konuşmalarında tüm insanların doğuştan hür ve yasa önünde eşit olduğunu, işkenceye, kötü muameleye tabi tutulamayacağını ilan eden İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin önemli bir belge olduğunu, küresel güçlerin insan hakları konusunda sergilediği Iki yüzlü tutum ve zulüm karşısında etkisi azalsa da Beyannamenin hala yeryüzünde milyonlarca mazlumun umudu ve güvencesi olmaya devam ettiğini vurguladı.

ODTÜ öğretim üyesi Sn. Başak Kale ise sunumlarında; insan haklarının tarihsel gelişimi ve Cumhuriyetin ilanından günümüze kadar olan süreçte ülkemiz insan haklarının kurumsallaşma ve normlaşma süreci hakkında bilgiler verdi.

Paylaş :