e-Başvuru
Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

15 Temmuz Darbe Girişimi Akıncı Üssü Davası Kararı Basın Açıklaması
15 Temmuz Darbe Girişimi Akıncı Üssü Davası Kararı Basın Açıklaması
03.10.2022
A- A+

27 Mayıs, 12 Eylül Askeri Darbelerinin ülkemizde demokrasi ve insan haklarına ne denli zarar verdiğinin farkında olarak, 28 Şubat tarihli Postmodern darbe girişimleri ile birlikte 15 Temmuz Hain FETÖ darbe girişimi ve yargılanma sürecini millet olarak hep birlikte izledik.

İnsan haklarının bütününü ihlal eden büyük ve yaygın bir insan hakları ihlali olduğu için de çatı dava niteliğindeki davaya katılma talebinde bulunduk ve bu talebimiz mahkeme tarafından kabul edildi. 

FETÖ ile mücadele devletin içindeki örgütsel yapılanması deşifre edilip, mensupları hakkında adil yargılama zemininde kararlılıkla ve titizlikle devam etmekte, bağımsız mahkemeler önünde hesap sorulmaktadır.

Sonuçta, 26 Kasım 2020 tarihinde, 15 Temmuz darbe girişiminin en kapsamlı davalarından Akıncı Üssü davasında karar açıklandı, darbe girişimine katılan sivil imamlar ve Ankara’yı bombalayan pilotlar 79’ar kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldılar. Şehit edilerek yaşam hakkı ihlal edilen 251 vatandaşımızı geri getirmeyecek olsa da, 2196 yaralı vatandaşımızı, kadın, çocuk, erkek binlerce aile ferdini onarılması mümkün olmayan acılardan kurtarmasa da, kamunun uğradığı zararları telafi etmese de verilen cezalar bir nebze olsun adaletin tecellisine ve kamu vicdanının tatminine katkı sağlamıştır.

Böylece, ülkemiz bugüne kadar olduğu gibi bir kez daha askeri darbelerin failleriyle hesaplaşmış, halkın iradesini gasp etmeye çalışan zihniyete hesap sormuş, hak ettikleri cezaları vermiştir.  Demokratik yönetimi cebren ele geçirmeyi hedefleyen ve gayrimeşru yöntemlerle emellerine ulaşmak isteyen eli kanlı FETÖ terör örgütünün tüm planları, milletimizin desteğiyle tarihin çöp kutusuna atılmıştır.

Ülkemiz devleti ve milletiyle el birlik, insan haklarına sahip çıkmış, dünya insan hakları ve demokrasi tarihine örnek bir şeref levhası hediye etmiştir.

Türkiye FETÖ, PKK, DHKPC, DEAŞ ve diğer tüm terör örgütlerine karşı kararlılıkla mücadeleye devam edecek, demokrasisini, özgürlüğünü ve bağımsızlığını her tür tehdit ve tehlikeye karşı koruyacaktır.

Bu vesileyle vatanı için kahramanca canlarını feda eden 15 Temmuz şehitlerimizi rahmetle yad ediyor, milli birlik ve beraberliğimizin bir nişanı olan 15 Temmuz ruhunun nesiller boyu daim olmasını temenni ediyoruz.

Paylaş :