e-Başvuru
Erişilebilirlik Menüsü
Artan İslam Karşıtlığı Olaylarına İlişkin Basın Açıklaması
Artan İslam Karşıtlığı Olaylarına İlişkin Basın Açıklaması
27.01.2023
A- A+

İsveç’te aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi (Stram Kurs) liderinin Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakması eyleminden sonra aynı kişinin Kopenhag, Dortheavej’deki bir caminin önünde de Kuran’ı Kerim yakma eylemi yapacağına dair haberler medyaya yansımıştır.

Din, etnik köken veya ırk temelli nefretin; ayrımcılığa ve düşmanlığa kışkırtma şeklini alacak biçimde savunulması temel insan hakları ilkeleriyle bağdaşmamaktadır. İnsan onurunu ve kutsal değerleri hedef alan bu türden arkaik faşizan söylem ve eylemler çoğulculuğun esas alındığı demokratik toplumlarda şiddeti, yabancı düşmanlığını ve ötekileştirmeyi körüklemektedir.

Medyaya yansıyan bu haberler, İslam karşıtlığının; eğitim, istihdam, medya ve siyaset gibi hayatın farklı alanlarında radikal ayrımcı tavırlara dönüşen bir düşmanlık seviyesine vardığını ve nefret saikli eylemlerin endişe verici boyutlara ulaştığını gözler önüne sermektedir. İlgili makamların, Müslüman bireylerin güvenlik hakkını da tehdit eden faşizan saldırılar karşısında ivedilikle gerekli önlemlerin alınması noktasında harekete geçmeleri ve küresel barış ve toplumsal huzurun tesisinde gerekli çabayı göstermeleri beklenmektedir.

Temel misyonu insan onurunu temel alarak kişilerin eşit muamele görme hakkının güvence altına alınması, hukuken tanınmış hak ve hürriyetlerden yararlanmada ayrımcılığın önlenmesi olan Kurumumuz, basına yansıyan söz konusu haberleri endişeyle takip etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Paylaş :