e-Başvuru
Erişilebilirlik Menüsü
Avrupa İnsan Hakları Ulusal Kurumları Üst Düzey Zirvesi Gerçekleştirildi
Avrupa İnsan Hakları Ulusal Kurumları Üst Düzey Zirvesi Gerçekleştirildi
28.04.2021
A- A+

Ulusal İnsan Hakları Kurumları Avrupa Networkü (ENNHRI), Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Almanya Dönem Başkanlığı işbirliğiyle 26-27 Nisan 2021 tarihlerinde önemli bir insan hakları zirvesi gerçekleştirdi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Robert Spano, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatovic ve Avrupa’daki Ulusal İnsan Hakları Kurumları Başkanlarının iştirak ettikleri toplantılara TİHEK adına Başkan Süleyman Arslan katıldı.

Çevrimiçi düzenlenen zirvede Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesinin Nisan ayı başında Ulusal İnsan Hakları Kurumlarına ilişkin aldığı “Etkili, Çoğulcu ve Bağımsız Ulusal İnsan Hakları Kurumlarının Geliştirilmesi ve Güçlendirilmesi Tavsiye Kararı”nın etkin uygulanması için strateji önerileri tartışıldı.

Toplantılarda ENNHRI ve Avrupa Konseyi iş birliğinin geliştirilmesi konusu başta olmak üzere Konsey üyesi ülkelerde faaliyet gösteren Ulusal İnsan Hakları Kurumlarının Paris Prensiplerine uyumlu hale getirilmesi, güçlendirilmesi ve akreditasyonlarının sağlanmasının önemine değinildi.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin yayınladığı tavsiye kararının üye ülkelerde uygulama süreçlerinde karşılaşılabileceği zorluklar ile kararın potansiyel faydalarına ilişkin görüşler dile getirildi. Tavsiye Kararının ülke şartları göz önünde tutularak mümkün olan en iyi şekilde uygulanmasının önemine işaret edildi. Ulusal İnsan Hakları Kurumlarının devlet, sivil toplum ve birey arasında bir köprü olduğu vurgulanarak Avrupa kamuoyuna yönelik bilinç artırıcı faaliyetlerin yürütülmesinin önemine dikkat çekildi.

 

Paylaş :