e-Başvuru
Erişilebilirlik Menüsü
Ayrımcılığın Her Türlüsüne Karşıyız
Ayrımcılığın Her Türlüsüne Karşıyız
19.03.2019
A- A+

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu  (TİHEK) Başkanı Süleyman Arslan,  16 Mart 2019 tarihinde, Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği tarafından düzenlenen  "Dünden Bugüne Ayrımcılık" paneline katıldı ve TİHEK’in görev ve faaliyetlerini konu alan bir konuşma yaptı.

Arslan, konuşmasında insanların Adem ile Havva’dan bugüne kardeş olduklarını belirterek; Yeni Zelanda’da Cuma Namazı sırasında meydana gelen terör saldırısında hayatını kaybeden 49 Müslüman’ı anarak, terör saldırısını gerçekleştirenleri lanetledi. İnsan Hakları Evrensel Bildirisi’nde de dünyadaki tüm insanların kardeş olduğunun vurgulandığını hatırlatan Arslan; “Biz artık et ve tırnak gibiyiz. Bu nedenle neler yapılması gerektiğini konuşacağız” dedi.

“Türkiye’de ayrımcılık yok”

Arslan, Türkiye’de ayrımcılığın olmadığını söyleyerek; “Dezavantajlı grup tabiri üzerinde tartışılabilir ama desteklenmeye muhtaç gruplar desek belki de daha uygun olur. Çünkü bu ülkede ister Roman olsun, ister başka biri olsun hukuken Cumhurbaşkanı olmasına bile bir engel yoktur. Bundan ötesi biraz toplumun gayretine ve daha fazlasıyla insanın kendi gayretine bağlıdır. Ayrımcılığı önce insan kendisine yapar. Her seçiş, bir vazgeçiştir. Hangi hedefleri seçiyorsanız, ona göre bazı hedeflerden de vazgeçmiş oluruz. İnsanların da gayret etmesi gerekiyor. Ama tek başına da olmuyor” ifadelerine yer verdi.

“15 bin TL’ye kadar ceza var”

Türkiye İnsan Halkları ve Eşitlik Kurumu’nun ayrımcılığı tespit etmesi durumunda 15 bin TL’ye kadar para cezası uygulayabildiğini açıklayan Arslan; “Ayrımcılık, sadece devletin yaptığı ayrımcılık değildir. Özel hukuk tüzel kişilerinin veya gerçek kişilerin yapmış olduğu ayrımcılık da bizim konumuzdur. Bu ülkede herkes birinci sınıf vatandaştır. Türkiye İnsan Halkları ve Eşitlik Kurumu da vatandaşlara yönelik ayrımcılıkların önlenmesi için kurulmuş bir kurumdur. Bunun için, ‘Bu ülkede bize ayrımcılık yapılıyor’ denmez, denemez. Tam tersine ayrımcılık yapıldığında destek olacak Türkiye İnsan Halkları ve Eşitlik Kurumu var. Biz her zaman iletişime açığız” dedi.

Panel sonrası TİHEK tarafından, insan haklarının korunması ve geliştirilmesi bağlamında ülke genelinde düzenlenen anne, baba ve yaşlı hakları konulu yarışmada ortaokul düzeyinde resim dalında Türkiye üçüncüsü olan Atatürk Ortaokulu öğrencisi İrem Sude Çetin’e ödülü verildi ve anne baba ve yaşlı haklarının insan hakları içerisindeki önemi vurgulandı.

Paylaş :