e-Başvuru
Erişilebilirlik Menüsü
Başkan Prof. Dr. Muharrem Kılıç, İnsan Ticaretiyle Mücadele Zirvesi'ne Katıldı
Başkan Prof. Dr. Muharrem Kılıç, İnsan Ticaretiyle Mücadele Zirvesi'ne Katıldı
28.07.2021
A- A+

TİHEK Başkanı Prof. Dr. Muharrem Kılıç ile Kurul Üyesi Dilek Ertürk, Türkiye’deki Göçmenlerin ve İnsan Ticareti Mağdurlarının İnsan Hakları Açısından Korunmasının Güçlendirilmesi Projesi İnsan Ticaretiyle Mücadele Zirvesi’ne katıldı.

30 Temmuz Dünya İnsan Ticareti ile Mücadele Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte söz alan Başkan Prof. Dr. Kılıç, insan ticareti suçunun özellikle kadın ve çocukları hedef aldığını vurgulayarak BM Uluslararası Uyuşturucu ve Suç Ofisi’nin verilerine göre 2018 yılında tespit edilen her on mağdurdan beşinin kadın ve kız çocuklarından oluştuğunun altını çizdi. Prof. Dr. Kılıç, insan ticareti mağdurlarının yüzde 50’sinin cinsel sömürüye maruz kaldığını da ifade etti.

Başkan Prof. Dr. Kılıç, TİHEK’in insan ticaretine yönelik faaliyetlerine değinerek Ulusal Önleme Mekanizması kapsamında insan ticareti mağdurları sığınma evlerine haberli ve habersiz ziyaretler gerçekleştirildiğini söyledi.

Prof. Dr. Kılıç, Kurumun en önemli paydaşlarının sivil toplum kuruluşları olduğunu vurgulayarak, alıkonulma merkezlerine yönelik ziyaretleri hem STK’lar hem ilgili paydaşlarla birlikte sürdürmek istediklerini vurguladı. Kılıç ayrıca il ve ilçelerde bulunan İnsan Hakları Kurullarının daha işlevsel hale getirilmesi yönünde çaba harcayacaklarının bilgisini vererek paydaşlarla ilişkileri önemsediklerini belirtti.

Paylaş :