e-Başvuru
Erişilebilirlik Menüsü
Başkanımız Prof. Dr. Muharrem Kılıç Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti?nde Temaslarda Bulundu
Başkanımız Prof. Dr. Muharrem Kılıç Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti?nde Temaslarda Bulundu
30.05.2022
A- A+

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Akademik Biriminin davetiyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bulunan Başkanımız Prof. Dr. Muharrem Kılıç, temaslarına Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı makamında ziyaret ederek başladı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar: “İnsan hakları bakımından Kıbrıs Türkleri mağdur ediliyor.”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar sözlerine ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı. İnsan hakları denilince Kıbrıs meselesinin akla geldiğini,  insan hakları bakımından Kıbrıs Türklerinin mağdur edildiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, uluslararası antlaşmalar bağlamında adada var olan iki halktan biri olan Kıbrıs Türk halkının, Rumların baskın çıkması ve uluslararası camiadan destek görmeleri dolayısıyla çeşitli ambargolar ve izolasyonlarla karşı karşıya olduğunu söyledi.  

Kıbrıs Türk gençliğine spor ambargoları uygulandığına, doğrudan ticaret yapılamamasına ve direkt uçuşların olmadığına değinen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Bu çağa yakışmayan bir takım dayatmalarla engellenmemiz insan hakları ihlalidir.” dedi. 

Türkiye Cumhuriyeti’nin insan hakları ile ilgili yürütülen çalışma ve tecrübeyi Kıbrıs Türk halkı ile paylaşmasının Kıbrıs Türk halkı için bir zenginlik olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Heyetimize ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti. 

TİHEK Başkanı Prof. Dr. Kılıç: “KKTC ile insan hakları alanında daha sıkı iş birliği yaparak insan hakları müktesebatını ortaklaşa faaliyetlerle hem ulusal hem de uluslararası kamuoyunda gündemde tutmayı amaçlıyoruz. ”

Başkanımız Prof. Dr. Muharrem Kılıç ise Cumhurbaşkanı Tatar’a Kurumumuzun iç hukuk bünyesinde ve uluslararası hukuktan kaynaklanan insan hakları ihlalleri konusunda yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verdi. KKTC ile insan hakları alanında daha sıkı iş birliği yaparak insan hakları müktesebatını ortaklaşa faaliyetlerle hem ulusal hem de uluslararası kamuoyunda gündemde tutmayı amaçladıklarını belirten Prof. Dr. Kılıç, ilgi ve alakaları dolayısıyla Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a teşekkür etti.

Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) İlkan Varol’la görüşme gerçekleştirildi. 

Prof. Dr. Kılıç Cumhurbaşkanlığı ziyaretinin ardından Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) İlkan Varol’u ziyaret etti. 

Ziyarette iki Kurum arasındaki ikili ilişkiler, iş birliği olanakları, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki insan hakları konuları masaya yatırıldı.

Prof. Dr. Muharrem Kılıç, ASBÜ Kuzey Kıbrıs Akademik Birimi öğrencileriyle bir araya geldi.  

Başkanımız Prof. Dr. Muharrem Kılıç resmi ziyaretlerinin ardından Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Akademik Birimi Hukuk Kulübü öğrencileriyle “İnsan Haklarının Kurumsallaşması: Ulusal İnsan Hakları Kurumları” konulu konferansta bir araya geldi. Konuşmasında insan hakları kavramının kısa tarihçesine değinen Prof. Dr. Kılıç, Kurumumuzun yapısı ve çalışmaları hakkında öğrencilere bilgi verdi. 

Paylaş :