e-Başvuru
Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Başkanımız Prof. Dr. Muharrem Kılıç ve Beraberindeki Heyet Katar'da Temaslarda Bulundu
Başkanımız Prof. Dr. Muharrem Kılıç ve Beraberindeki Heyet Katar'da Temaslarda Bulundu
22.02.2023
A- A+

Başkanımız Prof. Dr. Muharrem KILIÇ, Kurul üyelerimiz Av. Zennure BER ve Ünal SADE ve Uzman Yardımcısı Gizem SEFER’den oluşan heyet; Katar Ulusal İnsan Hakları Komitesi, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Arap Devletleri Ligi, Küresel Ulusal İnsan Hakları Kurumları İttifakı iş birliğinde Doha’da düzenlenen “İklim Değişikliği ve İnsan Hakları Uluslararası Konferansına” katılım sağladı.

Başkanımız Prof. Dr. Muharrem KILIÇ, “İklim Değişikliği ve İnsan Hakları: Etkiler ve Yükümlülükler” konulu bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasına ülkemizde 06.02.2023 tarihinde 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde meydana gelen iki yıkıcı deprem nedeniyle binlerce insanımızı kaybetmenin derin üzüntüsü içinde olduğunu belirterek başlayan Prof. Dr. KILIÇ, doğal afetler, iklim değişikliği, orman yangınları, su kıtlığı ve hava kirliliği gibi olaylar karşısında tüm dünyanın ekolojik yas içerisinde bulunduğunu, iklim değişikliğinin “yaşam, sağlık, gıda, barınma ve su” hakları dahil olmak üzere çok sayıda insan hakları açısından olumsuz etkilere sahip olduğunu vurguladı. İklim değişikliğinin insan hakları üzerindeki etkisinin farklı bir boyutu olan ırk adaleti krizine ve iklim adaleti kavramsallaştırmasına dikkat çeken Prof. Dr. KILIÇ, meselenin özünde temel bir insan hakları meselesi olduğu gerçeğinin kabul edilmesinin iklim krizinin çözümü noktasında tüm politik hedeflerin gerçekleştirilmesine bizleri bir adım daha yaklaştıracağını belirtti.

TİHEK Heyeti Konferans’ta Katar Ulusal İnsan Hakları Komitesi Başkanı Maryam bint Abdullah Al-Attiyah ile de bir araya geldi. Görüşmede kurumsal iş birliği alanlarına yönelik mutabakat zaptı imzalandı.

 

Paylaş :