BM Evrensel Periyodik İnceleme Mekanizması Kapsamında Ülkemizin Üçüncü Tur İncelemesine İlişkin Sivil Toplum Kuruluşlarına Yönelik Duyuru

30.09.2019

Evrensel Periyodik İnceleme Mekanizması (EPİM), Birleşmiş Milletler (BM) üyesi tüm ülkelerin insan hakları durumunun, BM İnsan Hakları Konseyi bünyesinde diğer devletler tarafından, sivil toplum kuruluşlarının da iştirakiyle gözden geçirilmesidir.

EPİM kuralları gereğince, incelenen ülkelerin bir ulusal rapor hazırlaması öngörülmektedir. Ülkemizin incelemesi Ocak 2020’de gerçekleştirilecek olup, ulusal raporumuzun hazırlıkları sürmektedir. BM’nin ulusal raporun hazırlanmasına ilişkin rehber ilkeleri ışığında, rapora katkı sağlamak üzere sivil toplumla danışmalar yapılması öngörülmektedir.

Bu bağlamda Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu tarafından EPİM sürecine yapılacak katkı ve değerlendirmelere esas teşkil etmek üzere isteyen sivil toplum temsilcilerinin ekte sunulan formatta hazırlayacakları yazılı görüş ve tavsiyelerini 08.10.2019 tarihine kadar baskanlik@tihek.gov.tr e-posta adresine ulaştırmaları mümkündür.

Saygılarımızla.

 

Yönlendirici Formata Buradan Ulaşabilirsiniz.


Paylaş:
İşlem Sonucu