e-Başvuru
Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

BM İşkenceyi ve Diğer Zalimane, İnsanlık Dışı veya Aşağılayıcı Muamele veya Cezayı Önleme Alt Komitesi (SPT) Başkanı ile Çevrimiçi Toplantı
BM İşkenceyi ve Diğer Zalimane, İnsanlık Dışı veya Aşağılayıcı Muamele veya Cezayı Önleme Alt Komitesi (SPT) Başkanı ile Çevrimiçi Toplantı
25.11.2021
A- A+

Kurumumuz Ulusal Önleme Mekanizması Birimi ile BM İşkenceyi ve Diğer Zalimane, İnsanlık Dışı veya Aşağılayıcı Muamele veya Cezayı Önleme Alt Komitesi (SPT) Başkanı Suzanne Jabbour arasında çevrimiçi bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıya Kurumumuzdan, Ulusal Önleme Mekanizması Biriminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Yılmaz Bölükbaşı, Birim Koordinatörü Mehmet Alp Didinmez, İnsan Hakları ve Eşitlik Uzmanları Çiğdem Çelik, Dr. Ertuğrul Yazar, Hâkim Merve Soylu Çakı ile İnsan Hakları ve Eşitlik Uzman Yardımcıları Salih Günay ve Ayşe Nazlı Mercimek katıldı.

İnsan Hakları ve Eşitlik Uzmanı Dr. Ertuğrul Yazar tarafından gerçekleştirilen sunumda, İşkenceye ve Diğer Zalimane, İnsanlık Dışı veya Aşağılayıcı Muamele veya Cezaya Karşı Sözleşme’nin İhtiyari Protokolü (OPCAT) kapsamında alıkonulan kişilerin bulunduğu yerlere yapılan ziyaretler, alıkonulan kişilerden alınan başvurular ve diğer faaliyetlere yönelik bilgi verildi. 

Sunumda yer alan konu başlıklarına ek olarak, SPT’nin, Ulusal Önleme Mekanizmasının çalışmalarını nasıl destekleyebileceği üzerine değerlendirmeler yapıldı. Toplantı sonunda SPT ile karşılıklı diyaloğun geliştirilmesi ve gelecekte birlikte yapılabilecek çalışmalar üzerinde fikir alışverişinde bulunuldu.

Paylaş :