e-Başvuru
Erişilebilirlik Menüsü
Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu tarafından düzenlenen "Tabii Afetler ve Hukuk" Çalıştayına Katılım
Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu tarafından düzenlenen
30.03.2023
A- A+

Başkanımız Prof. Dr. Muharrem Kılıç Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu tarafından düzenlenen "Tabii Afetler ve Hukuk" Çalıştayına katıldı. 

Çalıştayda Kahramanmaraş merkezli depremin ardından bölgedeki duruma yönelik değerlendirmeler, depremde yıkılan binalar ve gerçekleşen ölümler ile ilgili cezai sorumluluk yüklenebilecek kişiler, 4708 sayılı Yapı Denetim Yönetmeliği ve Deprem Yönetmeliği değişiklikleri öncesi yapılan binaların depreme dayanıklı hale getirilmemesi nedeniyle yapı müteahhitlerinin ve idare yetkililerinin cezai sorumlulukları konuları ele alındı. 

Toplantıda ayrıca mahalli idarelerin imar planı yaparken zemin etüdü yapması, zemine uygun bina yapılması ve binaların her aşamada denetlenmesi yükümlülüğünün ihlali halinde cezai sorumluluk, imar yoğunluğunun ve yoğunluk artışının binaların depreme dayanıklılığına etkisi ve cezai sorumluluk, deprem nedeniyle yıkılan binaların deprem anındaki mevcut durumlarının ilk projeye uygunluklarının tespitinin zorluğu karşısında müteahhit, yapı malikleri ile denetim yapan ve ruhsat veren belediyelerdeki kamu görevlilerinin cezai sorumlulukları da masaya yatırıldı. 

Çalıştayda ayrıca imar affı olarak bilinen yasal değişikliklerin binaların depreme dayanıklı olup olmaması ile bağlantısının tespiti konularının değerlendirileceği “Deprem ve Hukuk 2. Çalışma Grubu” Toplantısı’nın 29 Mart 2023 saat 14.00’te yapılması da karara bağlandı. 

 

Paylaş :