e-Başvuru
Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

İnsan Hakları Eğitim Programı Tanıtım Toplantısı Gerçekleştirildi
İnsan Hakları Eğitim Programı Tanıtım Toplantısı Gerçekleştirildi
28.04.2022
A- A+

Kurumumuz ve Maltepe Üniversitesi iş birliğinde gerçekleştirilecek ve Adalet Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının yararlanıcısı olduğu İnsan Hakları Eğitim Programı 11 Mayıs 2022 tarihinde başlayacak.

Eğitim programı öncesinde Başkanımız Prof. Dr. Muharrem Kılıç, Maltepe Üniversitesi İnsan Hakları Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Sevgi Şahintürk, Kurul Üyemiz Dilek Ertürk ve ilgili Kurumların temsilcilerinin katılımıyla basın toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda söz alan Başkanımız Prof. Dr. Muharrem Kılıç, göreve geldikleri günden beri toplumdaki insan hakları algısının geliştirilmesi amacıyla yoğun bir şekilde mesai harcadıklarını, temel paydaşlarından olan ulusal ve uluslararası çok sayıda kurum ve kuruluşla iş birliği protokolleri imzaladıklarını, bunlardan birinin de Maltepe Üniversitesi olduğunu söyledi. Bu kapsamda Maltepe Üniversitesinin insan hakları alanındaki kurumsal kapasitesini de dikkate alarak bu eğitim programında mutabık kalındığını ifade eden Prof. Dr. Muharrem Kılıç, katkılarından dolayı Rektör Prof. Dr. Şahin Karasar’a, Maltepe Üniversitesi İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. İoanna Kuçuradi’ye ve tüm paydaşlara teşekkür etti.

Eğitimin ilk aşaması beş bakanlıktan 1500 kamu personelini kapsıyor.

Adalet Bakanlığı bünyesindeki Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ile İzleme Kurulu Üyelerine, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından meslek uzmanları ve diğer personele, İçişleri Bakanlığından İl İnsan Hakları Kurulları Üyeleri ile kolluk kuvvetlerine, Milli Eğitim Bakanlığından insan hakları eğitimi veren öğretmenlere ve Sağlık Bakanlığından hekimler ile diğer sağlık personeline eğitim verileceğini ifade eden Prof. Dr. Muharrem Kılıç, eğitimden 1500 kişinin istifade edeceğini vurguladı.

Eğitimler pandemi dolayısıyla çevrimiçi gerçekleştirilecek.

İçinde bulunduğumuz pandemi koşulları gereği eğitimlerin çevrimiçi gerçekleştirileceğini ifade eden Prof. Dr. Muharrem Kılıç, sözlerine şöyle devam etti:

“2023 yılında medya mensupları da dahil olmak üzere diğer kurumlara yönelik eğitimlerimiz tüm hızıyla devam edecek. Şu an 1500 kişinin eğitimden istifade etmesini planladık ancak zaman ilerledikçe bu sayı artacaktır çünkü hem kamu kurum ve kuruluşlarından hem de diğer paydaşlarımızdan bu alanda yoğun ilgi olduğunu görüyoruz.”

Maltepe Üniversitesi İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Sevgi Şahintürk ise “Bu çalışmayı Sayın Başkanımız Prof. Dr. Muharrem Kılıç’ın çabalarıyla böyle bir iş birliği içinde gerçekleştirmiş olmaktan dolayı çok mutluyuz. Maltepe Üniversitesi İnsan Hakları Araştırma Merkezi olarak elimizden gelen katkıyı sunmak istiyoruz. Çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Paylaş :