e-Başvuru
Erişilebilirlik Menüsü
İnsan Ticaretiyle Mücadele Eğitimi
İnsan Ticaretiyle Mücadele Eğitimi
31.01.2021
A- A+

04/04/2013 tarihli ve 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununun 121. maddesine ve 30/1/2016 tarihli ve 6667 sayılı Kanunla uygun bulunan Avrupa Konseyi İnsan Ticaretine Karşı Eylem Sözleşmesi uyarınca kurulan İnsan Ticaretiyle Mücadele Koordinasyon Komisyonunun 10.12.2020 tarihli kararı ile Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu İnsan ticaretiyle mücadele alanında yürütülen faaliyetleri incelemek ve raporlamak amacıyla Ulusal Raportörlük Kurumu olarak belirlenmişti.

Bu görevin ifası amacıyla Göç İdaresi Genel Müdürlüğünce, IOM Türkiye Birleşmiş Milletler Göç Kuruluşunun katkılarıyla insan ticaretiyle mücadeleye ilişkin Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu personeline yönelik eğitim düzenlendi. 26-27 Ocak ve 28-29 Ocak 2021 tarihlerinde iki grup halinde gerçekleştirilen eğitime insan hakları ve eşitlik uzmanları, uzman yardımcıları ve diğer kurum personeli katıldı.

4 gün süren eğitimin açılışına; Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı Süleyman Arslan, Kurul üyesi Mehmet Altuntaş, Göç İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Gökçe Ok, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkan Yardımcısı Yılmaz Bölükbaşı, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü İnsan Ticareti Mağdurlarını Koruma Dairesi Başkanı Osman Koramaz, BM Göç Kuruluşu (IOM) temsilcileri ve Kurum personeli katıldı.

Eğitim kapsamında Uluslararası Göç Örgütü’nün insan ticaretiyle mücadele kapsamında yürütülen projeleri hakkında bilgilendirme yapıldı.  İnsan ticareti kavramı,  Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ile Emniyet Genel Müdürlüğünün insan ticareti ile mücadeledeki rolü ve bu doğrultuda yürütülen faaliyetlerine ilişkin sunumlar gerçekleştirildi. Eğitim kapsamında Avrupa Konseyi İnsan Ticaretine Karşı Eylem Sözleşmesi Kapsamında Uzmanlar Grubu (GRETA) Türkiye Raporuna ilişkin hususlara yer verildi. Son olarak insan ticareti ile mücadele kapsamında Türk Ceza Kanunu ve Yargıtay Kararları / vaka örnekleri ile Türk Ceza Hukukunda insan ticareti suçu ve benzer suçlarla ilişkisine dair konular ele alındı.

Eğitim, soru cevap bölümünün ardından teşekkür konuşmalarıyla son buldu.

Paylaş :