e-Başvuru
Erişilebilirlik Menüsü
Kadın Hakları Sempozyumu Gerçekleştirildi
Kadın Hakları Sempozyumu Gerçekleştirildi
09.03.2022
A- A+

Kurumumuz tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle Kadın Hakları Sempozyumu gerçekleştirildi.

Sempozyum programı Başkanımız Prof. Dr. Muharrem Kılıç’ın yaptığı açılış konuşmasıyla başladı.

Kadın haklarının sadece bugünün sorunu olmadığını, insanlığın, tarihten bu yana kadın hakları konusunda büyük bir sınav içerisinde olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kılıç; hak ve özgürlükler açısından bakıldığında, çok kutsal, ulvi, kıymetli mücadele alanlarının olduğunu belirtti ve "Özellikle kadın hakları alanındaki mücadele, insan hakları genel mücadelesinin, hak ve özgürlük mücadelesinin amiral gemisini, ilham kaynağını, referans noktasını oluşturuyor. Bu açıdan baktığımızda ortaya çıkan bu mücadelenin aslında çok insani bir şey olduğunu görüyoruz. O da eşitlik talebidir." diye konuştu.

Prof. Dr. Kılıç, Kurumumuzun Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon, İzleme ve Değerlendirme toplantılarına katkı sağladığını da belirterek "İnsan onurunu temel almak üzere bütün yurttaşların herhangi bir ayrım olmaksızın eşitlik temelinde, bütün hak ve hürriyetlerden yararlanmasında eşitlik prensibini esas alıyoruz. 15 temelde, bütün yurttaşların eşit şekilde haklardan yararlanması noktasında önemli bir görev icra ediyoruz. Türkiye olarak birçok modern ülkeden neredeyse çeyrek yüzyıl öncesinde, kadının siyasal katılım hakkından diğer hak ve hürriyetler noktasındaki önemli kazanımlarını, tarihimizde onurlu bir nişan belgesi olarak taşıdığımızı kayıt altına almak gerekiyor." dedi.

Açılış konuşmasının ardından "Kadınlara Yönelik Ayrımcılık""Kadın Haklarının Korunmasında Devletin Yükümlülükleri", "Ceza Hukuku ve Ceza İnfaz Sistemi Uygulamalarında Kadınlar", "Çalışma Yaşamında Kadınlar" ve "Dijital Dünyada Kadınlar ve Kadın Haklarının Farklı Boyutları" başlıklı oturumlarda kadın hakları üzerine çalışmaları bulunan uzman konuklar sunum gerçekleştirdi.

Paylaş :