e-Başvuru
Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Kurul Üyemiz Dilek Ertürk Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının Konuğu Oldu
Kurul Üyemiz Dilek Ertürk Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının Konuğu Oldu
14.06.2022
A- A+

Kurul Üyemiz Dilek Ertürk, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı ev sahipliğinde düzenlenen Çocuk Hakları ARGEM Farkındalık Eğitimleri kapsamında "Kırılgan Gruplar Olarak Çocuklar ve Engelliler" konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Konuşmasına Kurumumuzun engellilere bakış açısına yönelik bilgi vererek başlayan Ertürk TİHEK tarafından engellilere ilişkin ayrımcılık yasağı kapsamındaki ihlal kararları hakkında bilgi verdi. Ertürk özellikle engelli çocukların ayrımcı uygulamalara karşı çok daha savunmasız olduğunu dile getirdi.

Ayrımcı uygulamalara karşı kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra tüm toplumun hassasiyet göstermesi gerektiğinin altını çizen Ertürk Kurumumuzun bu konudaki çalışmaları hakkında bilgi verdi. Ertürk çocukların barındığı ve tutulduğu merkezlere düzenli ziyaretler gerçekleştirdiklerini, buralardaki koşulları yerinde incelediklerini söyledi.

Aynı zamanda TİHEK olarak çocuk hakları alanında farkındalık etkinlikleri gerçekleştirdikleri bilgisini de veren Ertürk, UNICEF ve Antalya Bilim Üniversitesi iş birliğinde düzenlenen Çocuk Hakları Sempozyumu’nda da bu konunun enine boyuna ele alındığını vurguladı.

Ertürk konuşmasını “Benim engelli olmam benim sınavımdır, sizlerin bana yaklaşımı ise sizin sınavınızdır.” sözleriyle tamamladı.

Etkinlik kapsamında İnsan Hakları ve Eşitlik Uzmanı Merve Sisli de "Engelli Çocukların İnsan Hakları" konulu bir eğitim gerçekleştirdi. 

Paylaş :