e-Başvuru
Erişilebilirlik Menüsü
Kurumumuz Heyeti Azerbaycan'da Temaslarda Bulundu
Kurumumuz Heyeti Azerbaycan'da Temaslarda Bulundu
25.07.2022
A- A+

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) heyeti, Azerbaycan Ombudsmanlığı ile imzalanan mutabakat zaptı çerçevesinde “Ulusal Önleme Mekanizması Görevi” kapsamında tecrübe paylaşımı için Azerbaycan’da ziyaretler gerçekleştirdi.

TİHEK Kurul Üyesi Av. Zennure Ber, Ulusal Önleme Mekanizması Birim Koordinatörü Mehmet Alp Didinmez, İnsan Hakları ve Eşitlik Uzman Yardımcıları Oktay Alkan ve Ayşe Nazlı Mercimek’ten oluşan ziyaret heyetinin ilk durağı, Azerbaycan Ombudsmanlığı UÖM Grubu üyeleri ile birlikte Bakü Geri Gönderme Merkezi oldu.

Ziyaret esnasında Kurum yetkililerinden bilgi alındı, Azerbaycan Ombudsmanlığı UÖM Grubu üyeleri tarafından ziyaret heyeti üyelerine Azerbaycan’daki geri gönderme merkezlerinin çalışma sistemleri hakkında kapsamlı bir bilgi aktarımında bulunuldu. Görüşmelerin ardından Kurumda bulunan muhtelif alanlar ziyaret edildi, kalanlarla görüşmeler gerçekleştirildi, gözlem ve incelemelerde bulunuldu.

Ziyaret heyeti’nin ikinci durağı Bakü şehrinde bulunan Çocuk Ceza İnfaz Kurumu ile 4 Sayılı Kadın Ceza İnfaz Kurumu oldu. Ziyaret esnasında Kurum yetkilileri ve Azerbaycan Ombudsmanlığı UÖM Grubu yetkilileri ile karşılıklı bilgi aktarımında bulunuldu, Türkiye ve Azerbaycan’daki cezaevi sistemleri ve uygulanan infaz rejimleri mukayese edildi. Görüşmelerin ardından Ceza İnfaz Kurumlarında bulunan okul, hastane, çalışma alanları, yemekhane, konferans salonları ve diğer muhtelif alanlar ile alıkonulanların barındırıldıkları odalar ziyaret edildi. Ziyaretlerde alıkonulanlarla da görüşmeler gerçekleştirildi.

Ziyaret heyetinin bir sonraki durağı ise Şeki şehrinde bulunan cezaevi kompleksi oldu. Ziyarette Kurum idaresi tarafından cezaevi ile ilgili kapsamlı bir sunum gerçekleştirildi. Tanıtımın ardından komplekste bulunan tüm alanlar ziyaret edildi, alıkonulanlarla görüşmeler gerçekleştirildi.

Ziyaretler kapsamında bir sonraki durak Azerbaycan Ombudsmanlığı Şeki Bölge Ofisi oldu. Ziyaret sırasında bölge ofislerinin çalışma sistemleri, yürütmüş oldukları faaliyetler ile UÖM ziyaretleri hakkında bilgi alındı. TİHEK’in gerçekleştirdiği faaliyetler ise ziyaret heyeti üyeleri tarafından Ofis yetkililerine aktarıldı.

Ziyaretin son gününde ise Azerbaycan Ombudsmanı Sabina Aliyeva’ya gösterdikleri nezaket, dayanışma ve işbirliği için Kurumumuz adına teşekkür ziyaretinde bulunuldu.

Yapılan tüm ziyaretlerde, TİHEK’in UÖM görevi kapsamında ziyaret yöntemi ve ziyaret süresi, raporlama faaliyetleri, başvuru usulü, takip ziyaretleri, idareden bilgi ve belge isteme yetkisi ile yaptırım yetkisi, personel sayısı, ziyaret istatistikleri gibi konularda mevcut deneyimleri aktarıldı.

Söz konusu ziyaret ile hem Azerbaycan UÖM’nün çalışmaları hakkında bilgi sahibi olundu hem de iki ülke Ulusal Önleme Mekanizmaları arasında karşılıklı bilgi ve deneyim paylaşımında bulunuldu.

Paylaş :