e-Başvuru
Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Kurumumuz ile Özbekistan Ulusal İnsan Hakları Merkezi Arasında İş Birliğini Öngören Mutabakat Zaptı İmzalandı
Kurumumuz ile Özbekistan Ulusal İnsan Hakları Merkezi Arasında İş Birliğini Öngören Mutabakat Zaptı İmzalandı
06.06.2022
A- A+

Başkanımız Prof. Dr. Muharrem Kılıç, İkinci Başkanımız Av. Alişan Tiryaki, Kurul Üyelerimiz Av. Harun Mertoğlu, Dr. Burhan Erkuş, İsmail Ayaz, Mehmet Emin Genç, Muhammet Ecevit Carti, Saffet Balın ve Ünal Sade, İnsan Hakları ve Eşitlik Uzman Yardımcıları Pınar Kaçan ve Sevde Şengül’den oluşan heyet Özbekistan’ın Başkenti Taşkent’te çeşitli temaslarda bulundu.

TİHEK heyeti ilk olarak Özbekistan Ulusal İnsan Hakları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Akmal Saidov ve heyetiyle ile bir araya geldi. İki ülke kurumları arasındaki iş birliğini düzenleyen mutabakat zaptı imzalandı.

İmza töreninin ardından Prof. Dr. Kılıç ile Prof. Dr. Saidov başkanlığında "İnsan Hakları Alanında Eğitim: Özbekistan ve Türkiye Tecrübesi" konulu yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda söz alan Başkanımız Prof. Dr. Muharrem Kılıç, ortak tarih, kültür ve medeniyete sahip ata yurdu Özbekistan’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Bu tür ortak etkinliğin ata yurdumuzda olması, dostluklarımızın pekişmesi ve iş birliklerimizin artması bizleri ayrıca heyecanlandırıyor." dedi. Prof. Dr. Kılıç, Özbekistan Ulusal İnsan Hakları Merkezi ile böyle bir ortak etkinlik düzenlemenin kendileri için ayrı bir önem taşıdığını kaydederek, bu toplantının iki kurum arasındaki iş birliği için güzel bir başlangıç olacağını belirtti. Prof. Dr. Kılıç, Özbek tarafıyla insan hakları eğitimi konusunda düzenledikleri bu etkinliğin iki ülke kurumlarının bilgi, deneyim ve tecrübelerinin karşılıklı olarak paylaşılması açısından önemli olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Saidov ise imzalanan iş birliği mutabakatının ikili ilişkileri bir üst düzeye taşıyacağını belirterek, toplantıda iki ülkenin insan hakları eğitimi konusundaki deneyim ve tecrübelerini karşılıklı olarak paylaşacaklarını vurguladı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği ile iş birliğinde Ekim ayında Semerkant’ta Global İnsan Hakları Forumu düzenlemeyi planladıklarını, bugün TİHEK ile düzenledikleri bu etkinliğin söz konusu foruma hazırlık niteliği de taşıdığını belirten Saidov, heyetimize ziyaretleri dolayısıyla teşekkür etti.

Heyet daha sonra Özbekistan Anayasa Mahkemesi Başkanı Mirza Uluğbek Abdusalomov ve Özbekistan Bakanlar Kurulu bünyesindeki Etnik İlişkiler ve Yabancı Ülkelerle Dostane İlişkiler Komitesi Başkanı Rüstem Kurbanov ile de görüştü. Görüşmelerde iki ülkeyi ilgilendiren insan hakları konuları kapsamlı olarak ele alındı.

Paylaş :