Mehmet Emin GENÇ
Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurulu Üyesi

1963’te Trabzon Sürmene’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Trabzon’da tamamladı. Lisans eğitimini MÜ İlahiyat Fakültesinde bitirdi. Çalışma yaşamına 1986 yılında Öğretmen olarak Babaeski’de başladı. Daha sonra da AÜ Radyo Televizyon bölümünden mezun oldu.

Bir yıl Öğretmenlik yaptıktan sonra Almanya’ya gitti ve Münster Westfalya Wilhelms Üniversitesinde dil eğitimi gördü. Gurbetteki gençlere Türkçe ve Din eğitimi konusunda kurslar düzenledi. Yurda döndükten sonra özel sektörde ve Kamuda uzun yıllar sarı basın kartı sahibi Radyocu Gazeteci olarak çalıştı. Post Modern darbe döneminde pek çok kez “Halkı İsyana Teşvik” suçlamasıyla Hakim karşısına çıktı.

Ayrıca Türkiye Badminton Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği, Gönül Eğitim ve Yardımlaşma Vakfında Mütevelli Heyet Başkanlığı, Türkiye Yazarlar Birliğinde Genel Sekreter Yardımcılığı yaptı. Bir dönem İnsan Hakları ve Mazlumlar için Dayanışma Derneğinin Genel Merkez yönetiminde bulundu. Radyo ve Televizyon Programcılığı, Spikerlik ve Sunuculuk dersleri verdi. Dünya İslami Radyolar Birliğinin Genel Başkan Yardımcılığını yürüttü. Birkaç kez “Yılın Radyocusu” ödülüne layık görüldü.

TRT Dış Yayınlar Dairesi Başkan Yardımcılığı görevini yürütürken 16 Mart 2017 tarihli ve 30009 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2017/9974 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurulu üyeliğine seçildi.

İleri düzeyde Almanca ve iyi düzeyde Arapça bilmektedir. Evli ve 3 çocuk babasıdır.


Paylaş:
İşlem Sonucu