e-Başvuru
Erişilebilirlik Menüsü
Sincan Açık Ceza İnfaz Kurumunda İftar
Sincan Açık Ceza İnfaz Kurumunda İftar
28.05.2018
A- A+

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı ve Kurul Üyeleri, Sincan Açık Ceza İnfaz Kurumunda hükümlülerle iftar yaptı, hükümlülerin istek ve şikayetlerini dinledi.

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı Süleyman Arslan, İkinci Başkan Mesut Kınalı, Kurul Üyeleri Mehmet Emin Genç, Mehmet Altuntaş, Dilek Ertürk ile TİHEK Uzman ve Uzman Yardımcıları,TİHEK Başkanı Arslan, Sincan Açık Ceza İnfaz Kurumundaki hükümlerle bir araya geldiği iftarda yaptığı konuşmada, insan haklarının korunmasının, ayrımcılıkla mücadelenin, işkence ve kötü muamelenin önlenmesinin kurumlarının görevleri arasında yer aldığını belirterek, bu kapsamda çeşitli kurumlara ziyaretler gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Kurum ziyaretlerinin ardından raporlama çalışmaları yaptıklarını anlatan Arslan, "Hükümlülerden gelecek şikayet ve talepleri raporlayarak ilgili mercilerle paylaşıyoruz. Gerekli durumlarda da mevzuat değişikliği önerilerde bulunuyoruz" dedi. Arslan bir şekilde yolları cezaeviyle kesişen hükümlüler için bunun hayatın sonu olmadığını, hükümlülerin cezalarını çektikten sonra hayata yeni bir başlangıç yapmaları için herkese sorumluluklar düştüğünü belirttiArslan, ziyaret gerçekleştirdikleri yerlerin arasında nezarethane ve geçici barınma merkezlerinin de bulunduğunu, oradaki koşulları da incelediklerini bildirdi.

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Şaban Yılmaz da TİHEK Başkanı Arslan ve beraberindekilerin ceza infaz kurumlarını ziyaret ederek, tutuklu ve hükümlülerin talep ve isteklerini dinlemelerinin kendileri için önemli olduğunu belirtti. Cezaevlerinin hem çalışanlar hem de tutuklu ve hükümlüler için zor olduğunu anlatan Yılmaz, tutuklu ve hükümlüleri cezaevinde bulundukları süre içinde topluma kazandırmak için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini kaydetti.

Yılmaz, ziyarette TİHEK Başkanı Süleyman Arslan’a hükümlülerin yaptığı yağlı boya tablosunu hediye etti.

Paylaş :