Temiz Suya Erişim Herkes İçin Bir Haktır

25.03.2019

TIHEK Başkanı Süleyman Arslan Çevre Vakfı ve İSKİ işbirliğiyle düzenlenen "Temel İnsan Hakları Bağlamında Sağlıklı Su" panelinde, her gün çoğunluğu çocuk ve yaşlılardan oluşan yaklaşık 14 ila 30 bin kişinin suyla ilgili önlenebilir hastalıktan yaşamını yitirdiğine dikkati çekti.

Yaptığı büyük yatırımlar ve aldığı tedbirlerle İstanbul’un susuzluk sorununu başarıyla çözen İstanbul Büyükşehir Belediyesini ve İSKİ yönetimini takdirle anan Başkan Arslan panelde, Dünya Sağlık Örgütü’nün kişi başı günlük en az yirmi litre su hakkı olduğuna işaret etti.

Arslan, BM Özel Raportörü Lynk’ün işgal altındaki Filistin topraklarında yaşayan yaklaşık 5 milyon kişinin temiz su kaynaklarına erişiminin İsrail tarafından engellendiğini tespit ettiğini, bunun sistematik insan hakları ihlallerinin güçlü bir sembolü haline geldiğini kaydetti.

Arslan, "Biz ,Ulusal Önleme Mekanizması (UÖM) görevi bağlamında  ziyaret ettiğimiz  cezaevleri, Huzurevleri, ve Geri Gönderme Merkezlerinde de mahpusların temiz suya erişimini inceliyor, bu yönde bir sorun tespit edersek, ilgili kurumların yönetimlerine bu sorunların giderilmesine yönelik tavsiyelerde bulunuyoruz" dedi.

Haberin Fotoğrafları


Paylaş:
İşlem Sonucu