e-Başvuru
Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

TİHEK Alıkonulma Merkezi Ziyaretlerine Başladı
TİHEK Alıkonulma Merkezi Ziyaretlerine Başladı
15.10.2017
A- A+

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) İşkenceye ve Diğer Zalimane, Gayriinsanî veya Küçültücü Muamele veya Cezaya Karşı Birleşmiş Milletler Sözleşmesine Ek İhtiyari Protokol hükümleri çerçevesinde,  kişilerin özgürlüklerinden yoksun bırakıldığı veya koruma altına alındığı yerlere haberli ve habersiz  ziyaretlerine başladı. Bu kapsamda ilk ziyaretler Rize ve Trabzon’a gerçekleştirildi.

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), Ulusal Önleme Mekanizması görevi kapsamında Rize ve Trabzon’da Kapalı Ceza İnfaz Kurumları ile emniyet müdürlüklerine bağlı gözaltı merkezlerini ziyaret etti.

Ziyaretlerde TİHEK Başkanı Süleyman Arslan’a Kurul üyeleri Dilek Ertürk, Harun Mertoğlu, Mehmet Emin Genç ile Başkan Yardımcısı Selahattin Doğan ve kurum personeli katıldı.

Geçtiğimiz yıl Nisan ayında Özel Teşkilat Kanunu ile kurulan TİHEK’in kurul üyelerinin seçimi 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle ancak bu yıl Mart ayında gerçekleştirilebildi. Kurulun ilk toplantısından itibaren 6 aylık dönemde, ilgili kanun gereği yönetmelik hazırlıkları ve kuruma ilişkin çalışmalara öncelik verildi. Bu çalışmaların ardından ziyaret ve incelemeler Rize ve Trabzon’la başladı.

Tavsiye raporları hazırlanacak

TİHEK Heyetinin ziyaretlerinde ziyaret edilen mekanların hem fiziki şartları gözlenecek, hem de  bu yerlerde kalanlarla  konuşarak muamele koşulları incelenecek ve tavsiye raporları hazırlanacak. Bu çalışmalar yetkili idari birimlerle de paylaşılacak. Bu kapsamda psikiyatri merkezleri hatta gerekirse hastaneler de ziyaret edilebilecek. Devletin gözetim ve denetiminin olduğu her nokta haberli ya da habersiz ziyaret edilebilecek.

Kuruma halen başvurular gelmeye devam ediyor ve bunların bir kısmı ilgili idari birimlerle paylaşılıyor ve verilen cevaplar değerlendiriliyor. İlerleyen zamanlarda başvurular doğrudan incelenecek ve karara bağlanacak.

Vatandaşlar kuruma kolay ulaşabilecek

Vatandaşlar TİHEK’e posta yoluyla ya da kuruma gelerek başvurabiliyor. İlerleyen dönemlerde kurum internet sitesi, illerde valilikler ve kaymakamlıklar, UYAP sistemine geçildikten sonra ise adliyeler aracılığıyla başvurular kabul edilmeye başlanacak.

Paylaş :