TİHEK Başkanı Süleyman Arslan 24 TV’nin Canlı Yayın Konuğu Oldu

11.12.2017

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı Süleyman Arslan, 24 TV’nin canlı yayın konuğu oldu.

24 TV’de Moderatör kuşağının konuğu olan Süleyman Arslan dünyadaki insan hakları ihlallerine değinerek bu konuda iyi bir sınav verilmediğini söyledi. Ülkemizin iyi niyet temelinde mazlumlara sahip çıktığını belirten Arslan aynı samimiyeti tüm dünyanın göstermesi gerektiğini dile getirdi.

Dünya insan hakları konusunda çaresiz değil, ihmal ediyor.

Sözlerine Kudüs’ün ABD tarafından İsrail’in başkenti olarak tanınmasına yönelik eleştirilerle devam eden Arslan bu konuda BM sistemini eleştirerek “Ben BM’nin çaresiz olduğunu düşünmüyorum. İnsan hakları konusunun bilerek ihmal edildiğini düşünüyorum” dedi. TİHEK Başkanı Süleyman Arslan, BM’nin Kudüs’ün tek taraflı başkent ilan edilmesine yönelik tepkisizliğini eleştirerek bunun bir çifte standart olduğunu vurguladı. Arslan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BM sistemini reforme edilmesi çağrısının bu açıdan çok önemli olduğunu belirtti.

TİHEK bağımsız bir kurumdur.

Konuşmasına TİHEK’in yapısını anlatarak devam eden Arslan, “TİHEK bağımsız bir kuruldur. Üç ana görevimiz var. İnsan haklarının korunması ve geliştirilmesi, ayrımcılıkla mücadele ve ulusal önleme mekanizması görevini yürütüyoruz. TİHEK olarak vatandaşlarımızın ayrımcılığa uğradıklarına yönelik şikayetleri olduğunda başvurularını alıp değerlendireceğiz” dedi. Kurumun insan hakları ihlallerini resen inceleme yetkisi de olduğunu belirten Arslan, ayrımcılıkla mücadele alanında 15 bin TL’ye kadar para cezası uygulama yetkilerinin olduğunu ifade etti.

 

Röportajın tamamı:

 


Paylaş:
İşlem Sonucu