e-Başvuru
Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

TİHEK Başkanı Süleyman Arslan ve Kurul Üyelerimiz 15 Temmuz Darbe Girişimi Davasını İzledi
TİHEK Başkanı Süleyman Arslan ve Kurul Üyelerimiz 15 Temmuz Darbe Girişimi Davasını İzledi
11.02.2018
A- A+

TİHEK Başkanı Süleyman Arslan ve Kurul Üyeleri Mehmet Emin Genç ile Mehmet Altuntaş, Sincan Cezaevi Yerleşkesinde görülen 15 Temmuz Darbe Girişimi Genelkurmay Çatı Davası ile Akıncı Üssü Davası’nı takip etti.

Davaya verilen arada Kurul Üyeleri ile birlikte kameraların karşısına geçen Arslan sözlerine “Malum olduğu üzere 1960 yılında yapılan darbe, 12 Eylül Askeri Darbesi ve 28 Şubat Post Modern Darbesi ile ülkemizde hem demokrasi akamete uğratılmış hem de insan hakları ihlalleri hat safhaya ulaşmıştır.  Bu darbe girişimlerinin destekleyicisi uluslararası emperyalist güçler yine ülkemizi bir iç karışıklığa sürüklemek, milletimizin birlik ve beraberliğini parçalamak ve işgal şartlarını hazırlamak için 2016 yılı 15 Temmuzunda Silahlı Kuvvetler içerisinde yuvalanmış FETÖ Terör Örgütü mensuplarını harekete geçirerek ülkemizde bir darbe girişiminde bulunmuştur” diye başladı.

“Bu darbe girişimi doğrudan seçme ve seçilme hakkını hedef almıştır”

Bu darbe girişiminin doğrudan seçme ve seçilme hakkını hedef aldığını vurgulayan Arslan, temel insan haklarının en önemlisi olan yaşama hakkını da ortadan kaldıran bir vahamete ulaştığını belirtti. Arslan “Halkına ihanet eden darbeciler, elinde yalnızca bayrağıyla ihanete karşı duran sivillerin hayat hakkını acımasızca ellerinden almaktan kaçınmamışlardır. Rahmet ve minnetle andığımız 250 vatandaşımızı şehit etmiş, 2196 vatandaşımızı da yaralamışlardır. Başta TBMM olmak üzere pek çok kamu kurumunu bombalamış, ülkemizi milyarlarca lira zarara uğratmışlardır” diye konuştu.

Arslan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülke insanının kendi kendisini yönetme, seçme ve seçilme hakkını gasp etmeye yönelik bu hain kalkışma, askerimizin, polisimizin, milletvekillerimizin, siyasi parti liderlerimizin ve vatandaşlarımızın kahir ekseriyetinin kahramanca mücadelesi, hususen sayın Cumhurbaşkanımızın takdire şayan liderliği sonucu püskürtülmüştür. Bugün biz, 15 Temmuzda Sayın Cumhurbaşkanımızın “Halkın gücünün üstünde bir güç tanımadım. Milletimi hava meydanlarına ve meydanlara davet ediyorum.” çağrısına uyarak veya daha önceden sokaklara çıkarak darbecilerin tankları, uçakları ve silahları önüne set olmuş şehitlerimiz, gazilerimiz ve milletimizin hakkı için buradayız. “

“Davalar adil bir şekilde gerçekleştiriliyor”

Arslan FETÖ davasının sonuna kadar takipçisi olacaklarını belirterek “Takip ettiğimiz davaların adil bir yargılama ile yürütüldüğü hususunda şüphemiz yoktur” diye konuştu.

Darbe girişimine karşı tek yürek olan vatandaşları kutlayan Arslan  “Söz konusu hain FETÖ darbe teşebbüsü, gerek yurtta gerekse dünyada insan haklarına, hukuka ve demokrasiye sahip çıktığını iddia edenler için eşsiz bir samimiyet testi olmuştur. Vatandaşlarımız lafta değil özde insan haklarına sahip çıkmış, dünya insan hakları ve demokrasi tarihine örnek bir şeref levhası hediye etmişlerdir. 15 Temmuzdan sonra Türkiye’nin adı hiç şüphesiz ki Kahraman Türkiye’dir. Yeni kurulmuş olan Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumumuzun önde gelen paydaşları da söz konusu samimiyet sınavını geçmiş kahraman sivil toplumumuz olacaktır” dedi.

“Zeytin Dalı Harekatını gerçekleştiren Türk Silahlı Kuvvetlerimizi kutluyoruz“

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yürüttüğü Zeytin Dalı Operasyonuna da değinen TİHEK Başkanı Arslan, silahlı kuvvetlerimizin sivillere zarar vermemek için gösterdiği üstün çaba ve titizliği tebrik ettiklerini, aynı titizlikle terör örgütlerine karşı operasyonların başarılı bir şekilde devam ettirilmesini dilediklerini belirtti.

Arslan açıklamasını  “Hatırlatalım ki, insan haklarının korunup geliştirilmesi özgür vatanımızın korunmasına sıkı sıkıya bağlıdır. Özgürce yaşadığımız bu vatan hepimizindir. Gün, vatanımıza, birlik ve beraberliğimize sahip çıkma günüdür. Mehmet Akif Ersoy’umuzun mısralarında ifade edildiği üzere: Sahipsiz olan memleketin batması haktır; Sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır” sözleriyle bitirdi.

Paylaş :