e-Başvuru
Erişilebilirlik Menüsü
TİHEK Heyeti İzmir'de Geri İtmeler Konusunda Temaslarda Bulundu
TİHEK Heyeti İzmir'de Geri İtmeler Konusunda Temaslarda Bulundu
15.03.2022
A- A+

Kurul Üyemiz Dilek Ertürk, İnsan Hakları ve Eşitlik Uzmanı Dr. Ertuğrul Yazar ile İnsan Hakları ve Eşitlik Uzman Yardımcılarından oluşan Heyetimiz, geri itmeler konulu tematik rapor çalışması çerçevesinde İzmir’de temaslarda bulundu.

Heyetimiz ilk ziyaretini İzmir Harmandalı Geri Gönderme Merkezine gerçekleştirerek Merkezde bulunan geri itme mağdurları ile birebir görüşmeler yaptı.

İzmir temasları kapsamında ikinci durak İzmir Valiliği oldu. Vali Yavuz Selim Köşger’le İzmir ilinde gerçekleşen geri itmeler konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

Daha sonra Çeşme Sahil Güvenlik Komutanlığı ziyaret edilerek geri itmelerin gerçekleştiği rota ve mevkiler Türk Sahil Güvenlik botuyla yerinde gözlemlendi.

Heyetimiz geri itmeler bağlamında İzmir Barosunu da ziyaret ederek Baronun adli yardım kapsamında sığınmacılarla ilgili tecrübeleri konusunda bilgi edindi.

Sığınmacılarla ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği ile de bir toplantı gerçekleştirilerek derneğin sınırda edindiği tecrübeler Heyetimize aktarıldı.

Kurumumuzun İzmir temasları, Kurul Üyemiz Dilek Ertürk başkanlığında İzmır ve Aydın Vali Yardımcıları, İl Emniyet Müdürleri, İl Jandarma Komutanları, İl Göç İdaresi Müdürleri, Aydın ve Harmandalı Geri Gönderme Merkezi Müdürleri, Sahil Güvenlik Komutanlıklarından temsilcilerin de katılımıyla düzenlenen üst düzey koordinasyon toplantısı ile son buldu.

Paylaş :