e-Başvuru
Erişilebilirlik Menüsü
TİHEK Heyetinden Çanakkale'de Habersiz Ziyaretler
TİHEK Heyetinden Çanakkale'de Habersiz Ziyaretler
25.08.2021
A- A+

Kurul Üyemiz Dilek Ertürk, Koordinatör Mehmet Alp Didinmez, Uzman Habibe Kara, Uzman Yardımcıları Salih Günay ve Psikolog Aylin Özbatur’dan oluşan TİHEK Heyeti, Çanakkale’ de alıkonulma merkezlerine ziyaretler gerçekleştirildi.

Ziyaretlerinin ilk gününde Çanakkale Valisi İlhami Aktaş’la görüşen heyet ardından sırasıyla Çanakkale Özel Bakım Merkezine, Çanakkale E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna ve Çanakkale Geri Gönderme Merkezine ziyaret gerçekleştirdi. Çanakkale Özel Bakım Merkezi Müdürü İbrahim Batdal, Çanakkale E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Turgay Kartal ve İl Göç İdaresi Müdür V. Velican Doğru ile Geri Gönderme Merkezi Müdür V. Mesut Aslanboğa Kurumları hakkında heyete detaylı bilgi verdi.

Görüşmelerin ardından ‘Kurumların fiziksel koşulları, engelli, anne yanında tutulan çocuk gibi kırılgan grupların merkezlerdeki durumu, alıkonulan kişilere yönelik muamele, sağlık hizmetleri ve Covid-19 pandemisine yönelik alınan tedbirler ve aşı çalışmaları, beslenme koşulları, sosyal faaliyetler, günlük yaşam ve dış dünyayla iletişime ilişkin durumlar’ uluslararası standartlar bağlamında incelendi. Özgürlüğünden mahrum bırakılan kişiler ile birebir görüşmeler gerçekleştirildi.

Kurul Üyemiz Dilek Ertürk, Çanakkale temaslarının son gününde Vali Yardımcısı Hakkı Uzun’un da katılımıyla düzenlenen basın toplantısında, alıkonulma merkezlerine yönelik ziyaretlerine ilişkin detayları ve izlenimlerini paylaştı.

Ziyaretler neticesinde yapılan inceleme ve görüşmelere ilişkin tespit ve tavsiyeleri içeren raporlar hazırlanarak ilgili kurumlar ve kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Paylaş :