e-Başvuru
Erişilebilirlik Menüsü
TİHEK Heyetinden Kırıkkale Ziyareti
TİHEK Heyetinden Kırıkkale Ziyareti
22.06.2020
A- A+

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu, Ulusal Önleme Mekanizması kapsamında Kırıkkale’ye bir ziyaret gerçekleştirdi. TİHEK Başkanı Süleyman Arslan, ziyaretler öncesinde Kırıkkale Valisi Yunus Sezer’i ziyaret ederek İldeki insan hakları sorunları, il ve ilçe insan hakları kurullarının çalışmalarına yönelik bilgi aldı.

Valilik ziyaretinin ardından TİHEK Başkanı Arslan, Kırıkkale’de bulunan insan ticareti mağdurlarının bulunduğu sığınma evini ziyaret ederek incelemelerde bulundu. TİHEK heyeti sığınma evinde barınan kişilerle görüşme gerçekleştirdi.

TİHEK Başkanı Süleyman Arslan, Kırıkkale basınıyla da bir araya gelerek gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle bir müddet ziyaretlere ara verdiklerini anımsatan Arslan, "Ziyaretlerimize bugün itibarıyla tekrar başladık. İlk olarak da Kırıkkale’de bulunan geri gönderme merkezini ziyaret edelim dedik. Aynı zamanda Kırıkkale’de bulunan insan ticaretinin mağdurlarının bulunduğu sığınma evi var, orayı ziyaret ettik. Bu evler hakkında bilgi aldık. Gerçekleştirdiğimiz ziyaretler uzun süreli olmuyor ancak bu ziyaretlerimiz neticesinde ilgili kurumlar da denetim altında olduklarını hissetsinler diye düşünüyoruz” diye konuştu.

Türkiye’de bulunan mülteci ve düzensiz göçmenlere yönelik ayrıntılı bilgileri paylaşan TİHEK Başkanı, “Ülkemizde yaşayan insanlar kim olursa olsun burada kaldıkları müddet insan onuruna yaraşır şekilde misafirimiz olmalarını, alıkonulma merkezlerinde ve geri gönderme merkezlerinde gidinceye kadar insani şartlarda kalmalarını önemsiyoruz” dedi.

 

 

Açıklamanın ardından TİHEK heyeti Yahşihan İlçesi Kılıçlar Köyünde bulunan Geri Gönderme Merkezinde incelemelerde bulundu. Vize ihlalinde bulunan ve suça karışan yabancıların ülkemizde bulundukları müddet barınmalarının sağlandığı 200 kişi kapasiteli merkezde incelemelerde bulunan TİHEK Başkanı Süleyman Arslan’a merkezin mevcut durumu hakkında bilgi sunuldu. Arslan ve heyeti Geri Gönderme Merkezinde bulunan düzensiz göçmenlerle tek tek görüşerek şikayet ve taleplerini dinledi. TİHEK Başkanı Süleyman Arslan, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Uğur Özmen’den ise Geri Gönderme Merkezindeki görevlerine yönelik bilgi aldı.

Paylaş :