e-Başvuru
Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

TİHEK, İşkencenin Önlenmesinde Ulusal Önleme Mekanizmaları Rolünün Güçlendirilmesi Toplantısına Katıldı
TİHEK, İşkencenin Önlenmesinde Ulusal Önleme Mekanizmaları Rolünün Güçlendirilmesi Toplantısına Katıldı
07.06.2023
A- A+

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu, BM İşkencenin Önlenmesi Alt Komitesi (SPT) tarafından gerçekleştirilen “İşkencenin Önlenmesinde Ulusal Önleme Mekanizmaları (UÖM)’nın Rolünün Güçlendirilmesi” konulu webinara katılım sağladı.

BM İşkencenin Önlenmesi Alt Komitesi (SPT), 7 Haziran 2023 tarihinde “İşkencenin Önlenmesinde Ulusal Önleme Mekanizmaları (UÖM)’nın Rolünün Güçlendirilmesi” konulu bir webinar gerçekleştirdi. Avrupa bölgesindeki UÖM temsilcileri ile SPT üyelerini ve BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) uzmanlarını biraraya getiren bir forum niteliğindeki webinarda, UÖM’lerin tüm formlarıyla misillemenin önlenmesi ve misillemeye karşı kişilerin korunması için geliştirdikleri stratejiler ile tavsiyelerinin uygulanmasının etkili izlenmesi için UÖM’lerin kapasitelerinin güçlendirilmesi konuları ele alındı.

Açılış, SPT Başkanı Suzanne Jabbour ile SPT Üyesi ve Avrupa Bölge Ekibi Başkanı Vasiliki Artinopoulou’un açılış konuşmalarıyla başladı. Webinarın birinci oturumunda, panelist olarak Kurumumuzu temsilen İnsan Hakları ve Eşitlik Uzmanı Habibe Kara bir sunum gerçekleştirdi. Özgürlüğünden mahrum bırakılan kişiler başta olmak üzere, UÖM görevi kapsamında Kurumumuz ile görüşme gerçekleştiren, iş birliğinde bulunan veya Kurumumuza başvuruda bulunan kişilere yönelik misillemenin önlenmesi ve bu kişilerin misillemeden korunması amacıyla geliştirilen stratejileri ve deneyimleri katılımcılar ile paylaştı.

 

Paylaş :