e-Başvuru
Erişilebilirlik Menüsü
TİHEK Kurul Üyesi Harun Mertoğlu Rize'de Konferans Verdi
TİHEK Kurul Üyesi Harun Mertoğlu Rize'de Konferans Verdi
18.12.2017
A- A+

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurulu Üyesi Harun Mertoğlu, Rize’de Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Adalet ve İnsan Hakları Topluluğu tarafından düzenlenen "Günümüzde İnsan Hakları" adlı konferansta öğrenci, akademisyen ve idari personele hitap etti.

Konuşmasına insan haklarının kurumsallaşma sürecini anlatarak başlayan Av. Harun Mertoğlu, Ülkemizde insan hakları kavramının gelişim süreci ve Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu hakkında bilgi verdi.

Mertoğlu, Türkiye’nin İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne ilk imza atan ülkelerden biri olduğunu ifade ederek, “İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ndeki maddeler bizim ülke olarak yabancı olmadığımız kavramlar.  Yaşama hakkı, ırk, renk, dil, din, siyaset farkı gözetmeksizin herkesin eşit ve adil haklara sahip olması insan haklarının kurumsallaşma sürecinden çok daha önce ülkemizde var olan ve yerleşmiş kavramlar.” dedi.

Mertoğlu, Türkiye İnsan Hakları Eşitlik Kurumunun üç temel amacının, Eşitliğin sağlanması, Ayrımcılığın önlenmesi ve İnsan haklarının gelişiminin sağlanması olduğunu belirterek konuşmasını tamamladı.

Soru cevap kısmı ile devam eden programın sonunda, Rektör Prof. Dr. Hüseyin Karaman tarafından Mertoğlu’na Üniversitenin şilti takdim edildi.

 
Paylaş :