e-Başvuru
Erişilebilirlik Menüsü
TİHEK Kurumsal Kapasitesinin Değerlendirilmesine Yönelik Çalışmaları Başlattı
TİHEK Kurumsal Kapasitesinin Değerlendirilmesine Yönelik Çalışmaları Başlattı
16.09.2019
A- A+

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliği çerçevesinde, 16-27 Eylül 2019 tarihlerinde “TİHEK’in Kurumsal Kapasitesinin Değerlendirilmesi Çalışması” gerçekleştirilmektedir.

Kapasite değerlendirmelerinin temel amacı, Ulusal İnsan Hakları Kurumlarının kapasitelerini geliştirme hususunda yaşadıkları güçlükleri ve kurumsal ihtiyaçları ortaya koymak, bu güçlüklerin aşılmasına yönelik stratejiler geliştirmektir. Söz konusu çalışma, UNDP, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) ve Avrupa Ulusal İnsan Hakları Kurumları Ağından  (ENNHRI) temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirilmektedir. Bu çerçevede,  Yeni Zelanda İnsan Hakları Komisyonu Eski Başkanı Rosslyn Noonan (Bagımsız Uzman), Alexandra Meierhans (UNDP Istanbul Bölgesel Ofis), Lisa Sekkagya (OHCHR), Lora Vidovic (ENNHRI Eski Başkanı, Hırvatistan Ombudsu), Debbie Kohner  (ENNHRI Genel Sekreteri), Katrien Meuwissen (ENNHRI) ve Yagiz Oztepe (UNDP Istanbul Bolgesel Ofis) heyette yer almaktadır.

İki hafta sürecek çalışma kapsamında,  Kurul üyeleri ve Kurum personeli ile bireysel ve grup toplantıları gerçekleştirilecek, Kurul üyeleri ve Kurum personeline yönelik analitik anketler gerçekleştirilecek ve ilgili paydaşlarla bireysel ve grup toplantıları gerçekleştirilecektir. Bu çerçevede;  Adalet Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Türkiye Barolar Birliği, Anayasa Mahkemesi, Kamu Denetçiliği Kurumu, İçişleri Bakanlığı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi ve İl İnsan Hakları Kurulları ve sivil toplum kuruluşları ile istişareler gerçekleştirilecektir.

Paylaş :