e-Başvuru
Erişilebilirlik Menüsü
TİHEK Üsküdar Üniversitesi ile İşbirliği Protokolü İmzaladı
TİHEK Üsküdar Üniversitesi ile İşbirliği Protokolü İmzaladı
26.02.2020
A- A+

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) ile Üsküdar Üniversitesi arasında 26 Şubat 2020 tarihinde Üsküdar Üniversitesi Merkez Yerleşke Senato toplantı salonunda işbirliği protokolü imzalandı. TİHEK Kurucu Başkanı Süleyman Arslan ve Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan tarafından imzalanan protokol için düzenlenen törene; Üsküdar Üniversitesi Genel Sekreteri Selçuk Uysaler, Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı, Üsküdar Üniversitesi Kurumsal İletişim Direktörü Tahsin Aksu ve Medya PR Birim Yöneticisi Şaban Özdemir de katıldı.

6701 sayılı Kuruluş Kanununun “Kurumun görevleri” başlıklı 9 uncu maddesi uyarınca; “İnsan haklarının korunmasına, geliştirilmesine, ayrımcılığın önlenmesine ve ihlallerin giderilmesine yönelik çalışmalar yapmak”“İnsan hakları ve ayrımcılıkla mücadele konularında kitle iletişim araçlarını da kullanarak bilgilendirme ve eğitim yoluyla kamuoyunda duyarlılığı geliştirmek” ve “İnsan haklarının korunması ve ayrımcılıkla mücadele kapsamında faaliyet yürüten kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, meslek kuruluşları ve üniversitelerle işbirliği yapmak” Kurumun görevleri arasında sayılmıştır. Bu bağlamda değerlendirilebilecek işbirliği protokolü ile insan hakları ders ve kulüplerinin oluşturulması, karşılıklı olarak kurum içi eğitim seminerleri, bilgilendirme toplantıları, bilimsel konferansların düzenlenmesi, insan haklarını konu edinen ulusal ve uluslararası düzeyde ortak projelerin yürütülmesi amaçlanmaktadır.

İmzalanan protokol kapsamında Üsküdar Üniversitesi bünyesinde teorik ve pratik alanda araştırma ve çalışmaların yürütülmesine yönelik hedefler belirlenmiştir. Bu hedeflere yönelik İnsan Hakları Uygulama ve Araştırma Merkezinin kurulması konusu ile ilgili fikir alışverişi yapılmıştır.

Paylaş :