e-Başvuru
Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

TİHEK ve Avrupa Konseyinden Aydın Geri Gönderme Merkezine Ortak Ziyaret
TİHEK ve Avrupa Konseyinden Aydın Geri Gönderme Merkezine Ortak Ziyaret
25.08.2022
A- A+

 

Kurumumuzun yararlanıcısı olduğu “Türkiye’deki Göçmenler ve İnsan Ticareti Mağdurlarının İnsan Hakları Açısından Korunmasının Güçlendirilmesi Projesi” çerçevesinde Avrupa Konseyi bünyesinde oluşturulan bir heyet ile Aydın Geri Gönderme Merkezine 25.08.2022 tarihinde ortak bir ziyaret düzenlendi.

Ziyaret öncesinde Aydın Vali Yardımcısı Sn. Mehmet Gödekmerdan ziyaret edilerek Kurumumuzun "Sığınmacılar ve Düzensiz Göçmenlere Yönelik Geri İtme Eylemlerinin İnsan Hakları Perspektifinden Değerlendirilmesi Raporu" başlıklı yayını takdim edildi. Aydın ilinde düzensiz göçle mücadele kapsamında yapılan çalışmalar hakkında bilgi alındı.

Ardından Heyet, Kurumumuzun ulusal önleme mekanizması görevi kapsamında Aydın Geri Gönderme Merkezine ortak bir ziyaret düzenledi. Gerçekleştirilen ziyarette ilk olarak Merkez yetkililerinden bilgi alındı ve ortak alanlarda incelemelerde bulunuldu. Ardından özgürlüğünden yoksun bırakılan yabancılar ve merkezde görevli personel ile görüşmeler yapıldı. Ziyaret kapsamında özgürlüğünden yoksun bırakılan yabancılara yönelik muamele ve barınma koşulları ulusal ve uluslararası standartlar bağlamında incelendi.

Ziyaret ve görüşmeler neticesinde yapılan incelemelere ilişkin gözlem, tespit ve tavsiyeleri içeren rapor hazırlanarak ilgili kurumlar ve kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Paylaş :