e-Başvuru
Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

TİHEK'ten Ankara Seyranbağları Huzurevi Ziyareti
TİHEK'ten Ankara Seyranbağları Huzurevi Ziyareti
30.09.2018
A- A+

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı Süleyman Arslan Dünya Yaşlılar Günü nedeniyle Ankara Seyranbağları Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ni ziyaret etti. Arslan huzurevinin konuklarıyla sohbet etti, ihtiyaç ve taleplerini dinledi.

TİHEK Başkanı Süleyman Arslan ve Kurum çalışanları Ankara Seyranbağları Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ne ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaretine Huzurevi Müdürü Nurhan Yeşilyurt’la görüşmeyle başlayan Arslan, yaşlıların talepleri ve kurumun ihtiyaçları hakkında bilgi aldı.

Arslan ve beraberindeki heyet, daha sonra huzurevi sakinleriyle öğle yemeği yedi ve bakıma muhtaç yaşlılarla sohbet etti. Yaşlı konukların halini hatırını soran Arslan ayrıca ihtiyaç ve taleplerini de dinledi.

"Hanelerimizin bereket sebebi yaşlılardır"

Ziyaretin ardından basının sorularını cevaplandıran TİHEK Başkanı şöyle konuştu:

"Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu olarak toplumsal hayatımızın hafızası, hanelerimizin bereket sebebi olan yaşlılarımızın huzurevlerinden çok sıcak aile ortamında yaşamlarını devam ettirmeleri ve hak ettikleri saygı ve değeri görmeleri için devleti, toplumun tüm fertlerini, tüm sivil ve kamusal oluşumları yaşlı haklarına saygıya davet ediyoruz."

“Torunla dedenin, ninenin, anne ve babanın birlikte yaşadığı ev kadar huzurlu ev olamaz” 

Arslan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Devletimiz hem çocuklara hem yaşlılara bu gibi merkezlerde sahip çıkıyor ancak biz bunu yeterli bulmuyoruz. Her cemiyetin ve bireylerin bu konuda sorumlulukları bulunmaktadır. BM İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ailenin korunmasının bir insan hakkı olduğunu söylemektedir ve bunun korunması aynı zamanda cemiyetin de sorumluluğudur. İnsanın ailesi kadar huzurlu ev olamaz. Kadın sığınma evleri, çocuk sevgi evleri yaşlı bakım merkezleri kadar ailelerin beraber mutlu bir şekilde yaşadığı evlerin de olmasını gönlümüz arzuluyor. Ama muhakkak ihtiyaç da var bunu yadsıyamayız.”

 “Dünya Çocuklar Günü’nün tüm sorunların ve acıların son bulmasına vesile olmasını temenni ediyoruz”

1 Ekim’in aynı zamanda Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Çocuk Günü olarak ilan edildiğini belirten Arslan, "Geleceğimizin teminatı, dünyayı kendilerinden emaneten aldığımız çocuklarımız için tüm ulusal, bölgesel ve özellikle evrensel düzeydeki aktörleri çocuk haklarının korunması ve geliştirilmesi için çaba ve hassasiyete davet ediyoruz. Dünya Çocuk Günü’nün yaşanan tüm sorunların ve acıların son bulmasına vesile olmasını temenni ederiz" diye konuştu.

Arslan ayrıca Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının da hayırlı olmasını dileyerek yeni yasama yılını tebrik etti.

Paylaş :