e-Başvuru
Erişilebilirlik Menüsü
TİHEK'ten İstanbul Maltepe 3 No'lu L Tipi Cezaevine Ziyaret ve Hükümlülerle İftar
TİHEK'ten İstanbul Maltepe 3 No'lu L Tipi Cezaevine Ziyaret ve Hükümlülerle İftar
04.06.2018
A- A+

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu İstanbul Maltepe 3 Nolu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda incelemelerde bulundu ve hükümlülerle iftarda bir araya geldi.

Başkan Süleyman Arslan; Kurul Üyeleri Cemil Kılıç, Dilek Ertürk, Prof. Dr. Halil Kalabalık, Harun Mertoğlu, Mehmet Altuntaş, Mehmet Emin Genç’ten oluşan TİHEK Heyeti incelemelere başlamadan önce İstanbul Valisi Vasip Şahin ile biraraya geldi.

Cezaevine gelen heyet, girdikleri koğuşlarda hükümlülerle bir süre görüştü.

Heyet ve hükümlüler daha sonra hükümlülerin hazırladığı yemeklerle yemekhanede iftarlarını açtı.

TİHEK Başkanı Süleyman Arslan, iftarın ardından yaptığı açıklamada Kurumun İşkence ve Kötü Muameleye Karşı Ulusal Önleme Mekanizması görevi gereği cezaevlerine ziyarette bulunduklarını, uzmanlar eşliğinde koğuşlara girdiklerini, mahkumlarla, tutuklularla görüştüklerini, sorunlarını dinlediklerini ve tespitlerde bulunduklarını söyledi. Başkan Arslan hükümlülerle görüşmelerinde cezaevi koşullarını hükümlülerle tek tek görüşerek incelediklerini belirtti.

Daha sonra bu tespitleri raporlaştırıp gerek cezaevi idaresine gerekse Adalet Bakanlığı’na bildirdiklerini ifade eden Arslan, şöyle konuştu:

"Burada tutuklu bulunan insanlar da yine insan onuruna yakışır şekilde hayat sürsünler diye çalışıyoruz. Çalışmalarımız sadece bunlarla sınırlı değil. Dışarıda da insan haklarının ihlal edilebileceği her alanda inceleme yetkimiz var. Yine ayrımcılıkla ilgili inceleme yetkimiz de var. Bu kapsamda insanların dil, din, ırk, felsefi görüş, sağlık, medeni hal gibi hallerle de herhangi bir ayrımcılığa maruz kalmaması için çalışıyoruz. Vatandaşlar da bilsin ki burada onlar için çalışan, haklarının ihlal edilmemesi için çalışan TİHEK var.’’

Heyet, iftar ve incelemelerinin ardından hükümlülerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Paylaş :