e-Başvuru
Erişilebilirlik Menüsü
Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Haberli ve Habersiz Ziyaretlere Devam Ediyor
Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Haberli ve Habersiz Ziyaretlere Devam Ediyor
25.01.2018
A- A+

TİHEK Başkanı ve Beraberindeki Çalışma Heyeti Ankara’da Demetevler Fatma Üçer Huzurevi ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniği’nde İncelemelerde Bulundu

TİHEK Başkanı Süleyman Arslan başkanlığındaki heyet Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniği’nde de incelemelerde bulundu.

Ziyarette kliniğin İdari ve Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Ali Çayköylü klinik hakkında ayrıntılı bilgi verdi ve soruları cevapladı. Özdemir Kliniklerinin 14 adet yatak kapasitesine sahip olduğunu, ikili ve üçlü hasta odaları bulunduğunu belirtti. Hizmet kadrosunda 2’si eğitim görevlisi, 1’i başasistan ve 5’i uzman kadrosunda olmak üzere toplam 6 uzman hekim ve 10 araştırma görevlisi bulunduğunu söyledi.

Heyet daha sonra kliniğin barınma koşullarını inceledi ve hastalarla tek tek görüşerek ihtiyaçları olup olmadığını sordu.

TİHEK Başkanı Süleyman Arslan ve beraberindeki heyet ayrıca Demetevler Fatma Üçer Huzurevi’ni de ziyaret etti. Burada Huzurevi Müdürü Murat Özdemir ile görüşen Arslan, huzurevinin fiziki şartları, konuklarının barınma olanakları ve ihtiyaçları konusunda ayrıntılı bilgi aldı.

1 Müdür, 1 Müdür Yardımcısı ve 36’sı kadrolu olmak üzere toplam 108 personelin çalıştığı ve 80 kişilik kapasiteye sahip olan Huzurevi hakkında bilgi veren Özdemir; ikisi ara üçü ana öğün olmak üzere yaşlı konuklarına günde 5 öğün yemek hizmeti sunduklarını belirtti. Özdemir yaşlı konukları için aralıksız sağlık hizmeti sağladıklarını ve konuklarının 30 metrekare odalarda barındığını söyledi. Huzurevi’nde kalanların yaş ortalamasının 82 olduğu bilgisini veren Özdemir Huzurevi personelini “Sizin rızkınız yaşlılardandır; onlara azami hizmet edin” talimatıyla motive ettiklerini belirtti.

Brifingin ardından TİHEK Başkanı Arslan ve beraberindeki heyet Huzurevinde incelemelerde bulundu. Yaşlılarla tek tek sohbet eden ve ihtiyaçları olup olmadığını soran Arslan, Huzurevi Müdürü Murat Özdemir ve personele teşekkür etti.

Ziyaretlerin ardından açıklama yapan Arslan şöyle konuştu:

“Ulusal Önleme Mekanizması görevimiz gereği Türkiye’nin dört bir yanında haberli ve habersiz inceleme ziyaretlerimiz devam edecek. Ziyaret ettiğimiz yerlerde eksikleri, ihtiyaçları, özellikle insan hakları bağlamında muamele koşullarını inceleyerek bunlarla ilgili ayrıntılı değerlendirmeler yapacağız. İster cezaevi ister hastane, nezarethane ya da yurt olsun, buralarda yaşayan vatandaşlarımızın ne durumda olduklarını tespit etmek istiyoruz. Tüm vatandaşlarımız devletimiz için kıymetli birer emanettir; bu çalışmalarımızda daha da titizlenmemizi sağlıyor.

İdarecilere çalışmalarında yardımcı olarak koşulların daha da iyileştirilmesinde katkımız olsun istiyoruz. Hz. Ömer’in kıymetli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un mısralarında yer bulan şu sözü aslında çalışma prensibimizi açıklamaya yeterlidir: Kenar-ı Diclede bir kurt kapsa koyunu, gelir de adl-i ilâhi Ömer’den sorar onu…"

Paylaş :