e-Başvuru
Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumundan Strazburg'a Çalışma Ziyareti
Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumundan Strazburg'a Çalışma Ziyareti
19.11.2017
A- A+

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) Başkan Süleyman Arslan, Kurul Üyeleri, Başkan Yardımcısı ve Uzman personelden oluşan bir heyetle Avrupa Konseyi ve Strazburg’da görev yapan Sivil Toplum Kuruluşlarına yönelik bir çalışma ziyareti düzenledi. Ziyaret Türkiye’nin Avrupa Konseyi Daimi Temsilcisi Büyükelçi Erdoğan İŞCAN görüşmesiyle başladı. Büyükelçi İŞCAN, Türkiye’nin, Avrupa Konseyi tarafından kabul edilen 223 sözleşmenin 118’ine taraf olduğunu belirterek çalışmalarının diğer ülkeler tarafından takdirle karşılandığını vurguladı.

Görüşmeler, Adalet Bakanlığı Müşavirleri Mustafa ÇİÇEK ve M. Murat Ülkü, AİHM Kararların İcrası Dairesi Bölüm Şefi Özgür DERMAN; Irkçılık ve Hoşgörüsüzlüğe Karşı Avrupa Komisyonu Uzmanı Zeynep Oya USAL KANZLER ve son olarak Avrupa Konseyi Genel Sekreterlik Özel Ofis Müdürü Leyla KAYACIK’ın Avrupa Konseyi’nin yapısı ve işleyişine dair sunumlarıyla devam etti.

TİHEK Heyeti ayrıca, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Türk Hakimi Işıl KARAKAŞ ve mahkemenin Türk Bölümü Şefleri ile biraraya geldi. Toplantıda mahkemenin çalışmaları ve gündemdeki davalar masaya yatırıldı.

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) ‘in ziyaretleri Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD),  Türk  Toplumu Milli Görüş Strazburg Teşkilatı (CIMG), Uluslararası Adalet, Eşitlik ve Barış Konseyi (COJEP), Diyanet İşleri Türk İslam Birliği  (DİTİB) ile devam etti.

Yapılan görüşmelerde, yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının karşılaştıkları sorunlar hakkında bilgi alındı. TİHEK Başkanı Süleyman Arslan, TİHEK’in devlet ile vatandaş arasında bir köprü görevi gördüğünü, gerekli hallerde yurtdışındaki vatandaşların sorunlarıyla da ilgilenmenin kurumun görevleri arasında olduğunu ifade etti.

Paylaş :