e-Başvuru
Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Komisyonu Ulusal Önleme Mekanizması Heyeti (UÖM) Ülkemize Çalışma Ziyareti Düzenledi
Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Komisyonu Ulusal Önleme Mekanizması Heyeti (UÖM) Ülkemize Çalışma Ziyareti Düzenledi
21.11.2019
A- A+

TİHEK Başkanı Ukrayna Ombudsmanlık Heyetiyle Görüştü

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) Başkanı Süleyman Arslan ve İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi Birim Sorumlusu uzman Ertuğrul Yazar, İstanbul’da Ukrayna Ombudsmanı Lyudmyla Leontiivna Denisova, Ukrayna İnsan Hakları ve Eşitlik Enstitüsü Viacheslav Petlovanyi, Ombudsmanlık Donetsk ve Luhansk Bölgeleri İnsan Hakları Temsilcisi Pavlo Lysianskyi ile bir araya geldi. Görüşmede, TİHEK’in ve Ukrayna Ombudsmanlık Kurumu’nun faaliyetleri hakkında karşılıklı tecrübe paylaşımında bulunuldu; işbirliği ve diyalog sürecinin artırılması kararlaştırıldı.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Komisyonu Ulusal Önleme Mekanizması’nın (haber devamında “Ukrayna Heyeti” denilecektir.) 20 Kasım 2019 tarihinde ülkemize düzenlediği çalışma ziyareti kapsamında iki kurum arasında karşılıklı tecrübe paylaşımları yapıldı. Sincan Açık Ceza İnfaz Kurumuna bir ziyaret düzenlenmesinin ardından ortak değerlendirme toplantısı ile çalışma ziyareti tamamlandı.

TİHEK Ulusal Önleme Mekanizması ile Ukrayna Heyeti Arasında Gerçekleştirilen Fikir Alışverişi Toplantısı

Ziyaret öncesi Ukrayna Heyetiyle fikir alışverişi toplantısı kapsamında karşılıklı işbirliğine vurgu yapılarak TİHEK UÖM birimi hakkında detaylı bilgilendirmeler yapıldı. Toplantı kurumumuz başkanı Süleyman ARSLAN`ın dayanışma ve dostluk içerikli konuşmasıyla başladı. Kısa bir tanışma faslının ardından bilgilendirme kısmına geçilmeden önce Ukrayna Heyetince Türkiye`de alıkonulan iki Ukrayna vatandaşı hakkında ulusal mevzuatımıza uygun şekilde yardım ve bilgi ricasında bulunuldu.

Toplantının devamında ise uzmanlarımızca UÖM Birimimizin ziyaret süreci ve toplam süresi, raporlama faaliyetleri, başvuru usulü, takip ziyaretleri, idareden bilgi ve belge isteme yetkisi ile yaptırım yetkisi, personel sayısı, ziyaret istatistikleri gibi konularda deneyimlerimiz aktarıldı. Ek olarak kurumumuzun ayrımcılıkla mücadele ve eşitlik birimi hakkında da özet olarak bilgilendirme yapıldı.

Sincan Açık Ceza İnfaz Kurumu Ziyareti

 Ukrayna Parlamentosunun İnfaz Kurumlarındaki İnsan Hakları ve Usul Hakları Komitesi Yetkilisi Vyachslav PETLYOVANİY, NPM Daire Başkanı Olena ANDRİETS, Kıdemli Uzman Valeria BATURYNSKA, Kıdemli Uzman Yaroslav BİLYK, Kıdemli Uzman Oksana KOVTUN ve Tercüman Iryna DRYGA`dan müteşekkil Ukrayna Heyeti ile TİHEK UÖM Birimi Koordinatörü Abdulmuttalip ZARARSIZ, İnsan Hakları ve Eşitlik Uzmanı Nurullah ÖZGÜL, İnsan Hakları ve Eşitlik Uzmanı Merve SİSLİ, Psikolog Aylin ÖZBATUR, İnsan Hakları ve Eşitlik Uzman Yardımcısı İhsan Deniz AY, İnsan Hakları ve Eşitlik Uzman Yardımcısı Oktay ALKAN ve İnsan Hakları ve Eşitlik Uzman Yardımcısı Pınar KAÇAN TOKLU`dan müteşekkil TİHEK heyeti, Sincan Açık Ceza İnfaz Kurumu`na ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyaretin ilk aşamasında idareyle toplantı yapıldı. İnfaz Kurumu yöneticileri tarafından kurum ile ilgili sunum yapıldı. İnfaz kurumunun açılışı, ülkedeki ilk kampüs tipi infaz kurumu olduğu, kapasitesi, personel sayısı, sosyal ve kültürel faaliyetler, izin, denetimli serbestlik hususlarında bilgilendirme yapıldı. Ukrayna Heyeti tarafından, açık infaz kurumunda istihdam edilenlerin özlük hakları, sigortalılık, sendikal faaliyetler sair bakımından durumları, kurumun mali durumu, alıkonulanlara uygulanan disiplin rejimi, açık infaz kurumundan kapalı infaz kurumuna geçiş şekli, tıbbi hizmetler, ağır hastaların tahliye edilebilme mümkünatı, alıkonulanlar arası ilişkiler, Türkiye`deki infaz kurumlarının genel durumu, çocuklu kadınların durumu konularında sorular soruldu.

Yoğun geçen toplantının ardından ziyarete geçildi. Bu kapsamda yaşam alanları, koğuşlar, atölyeler ve hastane gezildi. İdareyle yapılan son toplantıda Ukrayna Heyeti edindiği iyi izlenimlerle yararlı gördükleri uygulamaları iletti. Özellikle tıbbi hizmetlerin yeterliliği ve özenliliği, infaz kurumu ve kurumlarının sürekli yenilenip geliştirilmesi konularını kendi ülkelerinde de uygulamaya çalışacaklarını belirtti. Heyet, kendi ülkelerindeki eksikliklerden bahsederek bunun sebebinin yaşanan birtakım olağanüstü durumlar nedeniyle olduğunu da belirtti.

TİHEK Başkanı Süleyman ARSLAN ile Son Değerlendirme Toplantısı

 Toplantıda Ukrayna Heyeti, duydukları memnuniyet ve edindikleri faydalı bilgiler için teşekkürlerini iletti. Çalışma ziyareti boyunca izlenimlerini Ukrayna Adalet Bakanlığı başta olmak üzere Ombudsmanlarına ve diğer kurumlara aktaracaklarını belirttiler. Çalışma ziyaretlerinin bir sonraki ayağının ülkelerinde yapılması teklifinde bulunuldu. Kendi kurumlarının çalışma prensipleri, kurum içi düzenleri ve nitelikleri hakkında Kurumumuzu bilgilendirdikten sonra karşılıklı dostluk, dayanışma ve işbirliği mesajlarıyla oldukça etkili süren çalışma ziyareti son buldu.

Paylaş :