Uluslararası İnsan Hakları Sempozyumu Gerçekleştirildi

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) tarafından düzenlenen Uluslararası İnsan Hakları Sempozyumu, 06-07 Aralık 2018 tarihlerinde İstanbul’da Cevahir Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Adalet Bakanımız Sayın Abdulhamit Gül’ün katılımıyla gerçekleşen Uluslararası Sempozyum’da “İnsan Haklarını Yeniden Düşünmek” başlığı altında insan hakları konusu özellikle İslam dünyasının perspektifinden ele alındı.

Sempozyuma 10 ülkeden Ulusal İnsan Hakları Kurumu temsilcisi ile 12 ülkeden birçok sayıda akademisyen, araştırmacı, yazar, sivil toplum temsilcisi, gazeteci ve gönüllü katıldı.

Adalet Bakanı Sn. Abdulhamit Gül ve TİHEK Başkanı Sn. Süleyman Arslan tarafından gerçekleştirilen açılış konuşmalarının ardından, İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi Bağlamında “Anne, Baba ve Yaşlı Hakları” konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışması ödül töreni gerçekleştirildi.

BM İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin kabulünün 70. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen uluslararası sempozyumun ana teması “İnsan Haklarını Yeniden Düşünmek” olarak belirlendi. Altı oturumdan oluşan sempozyum kapsamında, insan haklarına farklı yaklaşımlar, modern insan haklarını sorgulamak, farklı coğrafyalarda insan haklarının uygulanmasına ilişkin uygulamalar, İslam ve insan hakları, güvenlik ve terör konuları ele alındı.

Ayrıca İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Bağımsız ve Daimi İnsan Hakları Komisyonu İcra Direktörü Sn. Marghoob Saleem Butt’un katılımıyla, İİT üyesi 10 ülkenin Ulusal İnsan Hakları Kurumları Başkan ve üst düzey temsilcileri ile deneyim paylaşımına ilişkin özel bir oturum gerçekleştirildi. Söz konusu oturuma; Togo, Cezayir, Bangladeş, Ürdün, Cibuti, Burkina Faso, Filistin ve Maldivler Ulusal İnsan Hakları Kurumlarının Başkan ve üst düzey temsilcileri katılım sağladı.

 

 

 

Fotoğraflar


Paylaş:
İşlem Sonucu