e-Başvuru
Erişilebilirlik Menüsü
Uluslararası Sempozyum: Salgın Dönemlerinde İnsan Hakları
Uluslararası Sempozyum: Salgın Dönemlerinde İnsan Hakları
04.12.2021
A- A+

2019 yılı sonunda Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan eyaletinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını, seyri ve yoğunluğu dönem içinde değişse de halen etkisini sürdürmektedir. Sosyal hayatın hemen hemen bütün alanlarını etkileyen salgın nedeniyle devletler çok farklı tedbir, kısıtlama ve mekanizmaları hayata geçirmiştir. Salgınla mücadele amacıyla alınan bu tedbir ve kısıtlamalar aynı zamanda haklara müdahale niteliği de arz etmektedir. Örnek mahiyetinde olmak üzere sokağa çıkma yasakları seyahat hürriyetini, uzaktan eğitim kararları eğitim hakkını, işten çıkarma yasakları da çalışma ve sözleşme hürriyetine müdahale niteliğindedir. Aynı şekilde salgınla mücadele bir bütün olarak yaşam hakkının ve sağlık hakkının korunmasına yönelik gayretler içermektedir.

Salgın ve insan hakları yoğun bir ilişki ve etkileşim içerisinde olan olgulardır. Bu nedenle salgının insan hakları bağlamında ele alınması; özellikle de alınan tedbirlerin hukuka uygunluğu, devletlerin aldığı tedbirlerin mukayeseli olarak değerlendirilmesi, salgınla mücadelede dayanak olarak kullanılan normların yeterliliği, salgında kırılgan gruplar, alınan tedbirlerin ayrımcılık yasağı bağlamında değerlendirilmesi gibi hususların bilimsel olarak ortaya konulması önemli ve gereklidir.

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü münasebetiyle birçok veçhesiyle insan haklarını ilgilendiren salgın dönemleri bu sempozyum bağlamında tüm yönleriyle ele alınacaktır.

Sempozyum Programını Görüntülemek İçin Tıklayınız...

Paylaş :