e-Başvuru
Erişilebilirlik Menüsü
UÖM'den İzmir'de Ziyaret
UÖM'den İzmir'de Ziyaret
03.10.2021
A- A+

Kurul Üyelerimiz Dilek Ertürk ile Harun Mertoğlu başkanlığındaki TİHEK Heyeti, İzmir’de bulunan alıkonulma merkezlerine 27.09.2021 ile 29.09.2021 tarihleri arasında ziyaretler gerçekleştirdi.

TİHEK Heyeti tarafından temasların ilk gününde İzmir Adnan Menderes Havalimanı Kabul Edilemeyen Yolcu Birimine Ulusal Önleme Mekanizması kapsamında habersiz ziyaret gerçekleştirildi. Birim yetkililerinden bilgi alan Heyet, barınma koşullarını yerinde inceledi.

Temasların ikinci gününde Menemen R Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna ziyaret gerçekleştirildi. Müdür Turan Tabakoğlu’ndan Kurumuna yönelik ayrıntılı bilgi alındı.

Temasların üçüncü gününde ise İzmir Karşıyaka Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğüne ziyaret gerçekleştirildi.  Müdür Turgay Akdoğan’dan Kurumuna yönelik ayrıntılı bilgi alındı.

Her üç ziyarette de ‘Kurumların fiziksel koşulları, engelli, anne yanında tutulan çocuk gibi kırılgan grupların merkezlerdeki durumu, alıkonulan kişilere yönelik muamele, sağlık hizmetleri ve Covid-19 pandemisine yönelik alınan tedbirler ve aşı çalışmaları, beslenme koşulları, sosyal faaliyetler, günlük yaşam ve dış dünyayla iletişime ilişkin durumlar’ uluslararası standartlar bağlamında incelendi. Özgürlüğünden mahrum bırakılan kişiler ile birebir görüşmeler gerçekleştirildi.

Ziyaretler neticesinde yapılan inceleme ve görüşmelere ilişkin tespit ve tavsiyeleri içeren raporlar hazırlanarak ilgili kurumlar ve kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Paylaş :