e-Başvuru
Erişilebilirlik Menüsü
Kocaeli Gündoğdu Geri Gönderme Merkezi'ne Habersiz Ziyaret
Kocaeli Gündoğdu Geri Gönderme Merkezi'ne Habersiz Ziyaret
18.07.2021
A- A+

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumunun Ulusal Önleme Mekanizması görevi kapsamındaki ziyaretleri devam ediyor.

Özgürlüğünden mahrum bırakılan kişilerin tutuldukları yerlere periyodik ziyaretler yapılması ve ziyaretler neticesinde insan haklarının korunması ve geliştirilmesi amacıyla ilgili kurum ve kuruluşlara verilecek olan tavsiyeler ile tutulan kişilerin işkence ve kötü muameleye karşı korunması ilkesine dayanılarak oluşturulan Ulusal Önleme Mekanizması tarafından Kocaeli Gündoğdu Geri Gönderme Merkezi’ne habersiz ve önleyici bir ziyaret gerçekleştirilmiştir.

Ziyaret kapsamında ‘merkezin fiziksel koşulları, engelli, yaşlı, çocuk gibi kırılgan grupların merkezdeki durumu, tutulan kişilere yönelik muamele, sağlık hizmetleri ve Covid-19 pandemisine yönelik alınan tedbirler ve aşı çalışmaları, beslenme koşulları, sosyal faaliyetler, günlük yaşam ve dış dünyayla iletişime ilişkin durumlar’ uluslararası standartlar bağlamında yerinde incelenmiştir.

Ziyarette özgürlüğünden mahrum bırakılan kişiler ile birebir görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Kişilerin tutuldukları koğuşlarda ve merkezde bulunan diğer ortak alanlarda incelemeler yapılmıştır. Yapılan görüşmelerde Covid-19 tedbirleri dikkate alınmıştır.

Ziyaret neticesinde yapılan inceleme ve görüşmelere ilişkin tespit ve tavsiyeleri içeren rapor hazırlanarak ilgili kurumlar ve kamuoyu ile paylaşılacaktır.

 

Paylaş :