e-Başvuru
Erişilebilirlik Menüsü
TİHEK Heyeti Bitlis'te Habersiz Ziyaretler Gerçekleştirdi
TİHEK Heyeti Bitlis'te Habersiz Ziyaretler Gerçekleştirdi
09.12.2021
A- A+

Kurul Üyemiz Ünal Sade Başkanlığındaki TİHEK heyeti, ulusal önleme mekanizması görevi kapsamında Bitlis E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu ve Bitlis Çocuk Evleri Sitesine habersiz ziyaret gerçekleştirdi.

Kurum yetkililerinden bilgi alan heyet, her iki merkezdeki barınma koşullarını yerinde inceledi. Covid-19 tedbirlerine uyularak birebir görüşmeler gerçekleştirdi.

Ziyaretler kapsamında, “Kurumların fiziki koşulları, hassas grupların durumu, sağlık hizmetleri, aşı çalışmaları, Covid-19 pandemisi için alınan önlemler, beslenme koşulları, sosyal faaliyetler, günlük yaşam ve dış dünya ile iletişim” gibi konular ulusal ve uluslararası standartlar bağlamında incelendi.

Ziyaretler sırasında yapılan inceleme ve görüşmelere ilişkin tespit ve tavsiyeleri içeren raporlar hazırlanarak ilgili kurumlar ve kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Bitlis ziyareti kapsamında, Kurul Üyemiz Ünal Sade Bitlis Valisi Oktay Çağatay’ı ve Cumhuriyet Başsavcısı Ali İhsan Akdoğan’ı da ziyaret etti. Sade, Vali ve Cumhuriyet Başsavcısına Kurumumuz tarafından yayımlanan “Ermenistan’ın Karabağ’daki Eylemleri: İnsan Hakları İhlalleri ve İhlallerin Takibi Raporu"nu takdim etti.

Paylaş :