e-Başvuru
Erişilebilirlik Menüsü
TİHEK Heyeti Diyarbakır'da Alıkonulma Merkezlerine Ziyaretler Gerçekleştirdi
TİHEK Heyeti Diyarbakır'da Alıkonulma Merkezlerine Ziyaretler Gerçekleştirdi
24.10.2021
A- A+

Kurul Üyemiz Av. Harun Mertoğlu, İnsan Hakları ve Eşitlik Uzmanı Dr. Ertuğrul Yazar, Uzman Yardımcıları Oktay Alkan ve Salih Günay ile Sosyal Hizmet Uzmanı Şeyma Gündür’den oluşan TİHEK heyeti, Diyarbakır’da alıkonulma merkezlerine ziyaretler gerçekleştirdi.

TİHEK Heyeti ziyaretlerinin ilk gününde Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu’nu ziyaret etti. Görüşmede Diyarbakır’daki insan hakları konuları ve İl İnsan Hakları Kurulunun faaliyetleri ele alındı.

Heyet daha sonra sırasıyla Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü ve E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna habersiz ziyaret gerçekleştirdi. İl Emniyet Müdürü Dr. Hüseyin Aşkın ve diğer kurum yetkililerinden bilgi alan Heyet, nezarethanelerde ve cezaevinde incelemelerde bulundu. 

Ziyaretler kapsamında ‘Kurumların fiziksel koşulları, engelli, anne yanında tutulan çocuk gibi kırılgan grupların merkezlerdeki durumu, alıkonulan kişilere yönelik muamele, sağlık hizmetleri ve Covid-19 Pandemisine yönelik alınan tedbirler ve aşı çalışmaları, beslenme koşulları, sosyal faaliyetler, günlük yaşam ve dış dünyayla iletişime ilişkin durumlar’ uluslararası standartlar bağlamında incelendi. Özgürlüğünden mahrum bırakılan kişiler ile birebir görüşmeler gerçekleştirildi ve ortak kullanım alanlarında yerinde incelemeler yapıldı. 

Ziyaretler neticesinde yapılan inceleme ve görüşmelere ilişkin tespit ve tavsiyeleri içeren raporlar hazırlanarak ilgili kurumlar ve kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Paylaş :