e-Başvuru
Erişilebilirlik Menüsü
TİHEK Heyeti Diyarbakır'da İncelemelerde Bulundu
TİHEK Heyeti Diyarbakır'da İncelemelerde Bulundu
19.08.2021
A- A+

Kurul Üyemiz Ünal Sade başkanlığındaki TİHEK heyeti tarafından Diyarbakır D Tipi Ceza İnfaz Kurumuna habersiz ziyaret gerçekleştirildi.

Ziyaretlerde Kurum yetkilileriyle görüşmeler gerçekleştirildi. Diyarbakır D Tipi Ceza İnfaz Kurumu Müdür Vekili Mesut Akyol, Heyete Kurumları hakkında bilgi verdi.

Görüşmelerin ardından ‘Kurumların fiziksel koşulları, engelli grupların kurumdaki durumu, sağlık hizmetleri ve Covid-19 pandemisine yönelik alınan tedbirler ve aşı çalışmaları, beslenme koşulları, sosyal faaliyetler, günlük yaşam ve dış dünyayla iletişime ilişkin durumlar’ uluslararası standartlar bağlamında incelendi. Özgürlüğünden mahrum bırakılan kişiler ile birebir görüşmeler gerçekleştirildi. Ziyaret sırasında kamuoyunda insan hakları ihlali iddialarıyla gündeme gelen mahkum Mehmet Emin Özkan’ın durumuna yönelik bilgi de alındı. 

Ziyaret kapsamında Kurul Üyemiz Ünal Sade, Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu ve Başsavcı Vekili Hakan Hançer ile de bir görüşme gerçekleştirdi.

Ziyaretler neticesinde yapılan inceleme ve görüşmelere ilişkin tespit ve tavsiyeleri içeren rapor hazırlanarak ilgili kurumlar ve kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Paylaş :