e-Başvuru
Erişilebilirlik Menüsü
TİHEK Heyeti Kahramanmaraş'ta Alıkonulma Merkezlerini Ziyaret Etti
TİHEK Heyeti Kahramanmaraş'ta Alıkonulma Merkezlerini Ziyaret Etti
29.07.2021
A- A+

TİHEK Kurul Üyesi Mehmet Emin Genç başkanlığındaki heyet, Kahramanmaraş’taki alıkonulma merkezlerine habersiz ve önleyici bir ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyaret kapsamında ‘merkezlerin fiziksel koşulları, engelli, yaşlı, çocuk gibi kırılgan grupların merkezlerdeki durumu, tutulan kişilere yönelik muameleler, sağlık hizmetleri ve Covid-19 pandemisine yönelik alınan tedbirler ve aşı çalışmaları, beslenme koşulları, sosyal faaliyetler, günlük yaşam ve dış dünyayla iletişime ilişkin durumlar’ uluslararası standartlar bağlamında yerinde incelendi.

İnsan Hakları ve Eşitlik Kurulu Üyesi, uzman, uzman yardımcıları, sosyal hizmet uzmanı, doktor ve psikologdan oluşan heyet tarafından gerçekleştirilen ziyarette, özgürlüğünden mahrum bırakılan kişiler ile birebir görüşmeler gerçekleştirildi. Kişilerin tutuldukları koğuşlarda ve merkezlerde bulunan diğer ortak alanlarda incelemeler yapıldı. Yapılan görüşmelerde Covid-19 tedbirleri dikkate alındı.

Ziyaret neticesinde yapılan inceleme ve görüşmelere ilişkin tespit ve tavsiyeleri içeren rapor hazırlanarak ilgili kurumlar ve kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Paylaş :