e-Başvuru
Erişilebilirlik Menüsü
TİHEK Heyetinden Bayburt'ta Habersiz Ziyaretler
TİHEK Heyetinden Bayburt'ta Habersiz Ziyaretler
02.09.2021
A- A+

Kurul Üyelerimiz Av. Zennure Ber ile Mehmet Emin Genç başkanlığındaki TİHEK Heyeti, Bayburt’ta alıkonulma merkezlerine ziyaretler gerçekleştirdi.

TİHEK Heyeti, temasların ilk gününde Bayburt Vali Vekili Burak Çimşir, Cumhuriyet Başsavcısı Huzeyfe Yücedağ ve Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mutlu Türkmen’i ziyaret etti. Ardından Memnune Evsen Huzurevi, Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezine UÖM kapsamında habersiz ziyaret gerçekleştirildi. Müdür Vekili Murat Köse’den bilgi alan Heyet, barınma koşullarını yerinde inceledi; huzurevi sakinleriyle görüşmeler gerçekleştirdi.

Temasların ikinci gününde ise Bayburt M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna ziyaret gerçekleştirildi. Müdür Vekili Osman Kalkan’dan Kurumuna yönelik ayrıntılı bilgi alındı.

Her iki ziyarette de ‘Kurumların fiziksel koşulları, engelli, anne yanında tutulan çocuk gibi kırılgan grupların merkezlerdeki durumu, alıkonulan kişilere yönelik muamele, sağlık hizmetleri ve Covid-19 pandemisine yönelik alınan tedbirler ve aşı çalışmaları, beslenme koşulları, sosyal faaliyetler, günlük yaşam ve dış dünyayla iletişime ilişkin durumlar’ uluslararası standartlar bağlamında incelendi. Özgürlüğünden mahrum bırakılan kişiler ile birebir görüşmeler gerçekleştirildi.

Kurul Üyeleri Av. Zennure Ber ile Mehmet Emin Genç, temaslarının son gününde düzenledikleri basın toplantısında, alıkonulma merkezlerine yönelik ziyaretlerine ilişkin detayları ve izlenimlerini paylaştı.

Ziyaretler neticesinde yapılan inceleme ve görüşmelere ilişkin tespit ve tavsiyeleri içeren raporlar hazırlanarak ilgili kurumlar ve kamuoyu ile paylaşılacaktır.

 

Paylaş :