e-Başvuru
Erişilebilirlik Menüsü
Ulusal Önleme Mekanizması Kapsamında Kayseri'de Takip Ziyaretleri Gerçekleştirildi
Ulusal Önleme Mekanizması Kapsamında Kayseri'de Takip Ziyaretleri Gerçekleştirildi
10.08.2021
A- A+

TİHEK İkinci Başkanı Alişan Tiryaki, Kurul Üyesi Ünal Sade, İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi Birim Koordinatörü Mehmet Aktaş, İnsan Hakları ve Eşitlik Uzman Yardımcıları Asım Talha Doğan ve Muhammed Emre Küçükşahin’in katılımıyla Kayseri’de alıkonulma merkezlerine ziyaretler düzenlendi.

Kayseri Özel İhtisas Engelli Bakım Merkezi ve Kayseri Geri Gönderme Merkezine yönelik takip ziyaretleri kapsamında ‘merkezlerin fiziksel koşulları, engelli, yaşlı, çocuk gibi kırılgan grupların merkezlerdeki durumu, tutulan kişilere yönelik muameleler, sağlık hizmetleri ve Covid-19 pandemisine yönelik alınan tedbirler ve aşı çalışmaları, beslenme koşulları, sosyal faaliyetler, günlük yaşam ve dış dünyayla iletişime ilişkin durumlar’ uluslararası standartlar bağlamında yerinde incelendi.

Özgürlüğünden mahrum bırakılan kişiler ile birebir görüşmelerin de gerçekleştirildiği ziyaretlerde kişilerin bulundukları koğuşlarda ve merkezlerde bulunan diğer ortak alanlarda incelemeler yapıldı. Yapılan görüşmelerde Covid-19 tedbirleri dikkate alındı.

Ziyaretler kapsamında Kayseri Valisi Şehmus Günaydın ve Kayseri Cumhuriyet Başsavcısı Abdülkadir Akın ile de görüşme gerçekleştirildi.

Alıkonulma merkezlerinde yapılan inceleme ve görüşmelere ilişkin tespit ve tavsiyeleri içeren rapor hazırlanarak ilgili kurumlar ve kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Paylaş :