e-Başvuru
Erişilebilirlik Menüsü
Ulusal Önleme Mekanizması Tarafından Ağrı'da Habersiz Ziyaretler Gerçekleştirildi
Ulusal Önleme Mekanizması Tarafından Ağrı'da Habersiz Ziyaretler Gerçekleştirildi
10.08.2021
A- A+

Kurul Üyelerimiz Dilek Ertürk ile Muhammet Ecevit Carti; Ulusal Önleme Mekanizması Koordinatörü Mehmet Alp Didinmez, İnsan Hakları ve Eşitlik Uzmanı Dr. Ertuğrul Yazar, İnsan Hakları ve Eşitlik Uzman Yardımcıları İhsan Deniz Ay, Merve Habuloğlu ve Fatih Sak ile Psikolog Aylin Öztabur’dan oluşan heyet tarafından Ağrı’da alıkonulma merkezlerine ziyaretler gerçekleştirildi.

Patnos L Tipi Ceza İnfaz Kurumu, Ağrı Geri Gönderme Merkezi ve Ağrı İl Emniyet Müdürlüğü Nezarethaneleri ve Doğubayazıt T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna yapılan ziyaretlerde Kurum yetkilileriyle görüşmeler gerçekleştirildi. Ağrı İl Emniyet Müdürü Nihat Özen, İl Göç İdaresi Müdürü Mücahit Yumak, Heyete Kurumları hakkında bilgi verdi.

Görüşmelerin ardından ‘Kurumların fiziksel koşulları, engelli, anne yanında tutulan çocuk gibi kırılgan grupların merkezlerdeki durumu, alıkonulan kişilere yönelik muamele, sağlık hizmetleri ve Covid-19 pandemisine yönelik alınan tedbirler ve aşı çalışmaları, beslenme koşulları, sosyal faaliyetler, günlük yaşam ve dış dünyayla iletişime ilişkin durumlar’ uluslararası standartlar bağlamında incelendi. Özgürlüğünden mahrum bırakılan kişiler ile birebir görüşmeler gerçekleştirildi.

Ziyaretler neticesinde yapılan inceleme ve görüşmelere ilişkin tespit ve tavsiyeleri içeren rapor hazırlanarak ilgili kurumlar ve kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Paylaş :