Başkan Yardımcısı Alparslan ÖĞÜT

1975 yılında Mersin - Silifke’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Mersin’de gördü. Lisans eğitimini Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde 2002 yılında tamamladı. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra 2005 yılında Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İstihdam Uzman yardımcılığı sınavını kazanıp 2010 yılına kadar bu Kurumda görev yaptı. 2010-2014 yılları arasında Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nda YTB Uzmanı olarak çalıştı.

2014 yılında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü AB Müzakereleri ve Koordinasyon Daire Başkanı olarak atandı. 2017 yılına kadar bu görevi sürdüren Öğüt bu süre zarfında farklı dönemlerde Uluslararası Kuruluşlar ve İkili İlişkiler Daire Başkanlığı ile Yönetim Hizmetleri Daire Başkanlığı görevlerini de vekaleten yürüttü.

2017 yılı Kasım ayında TİHEK Kurul kararı ile vekaleten, 2018 yılı Ekim ayı itibarı ile de asaleten Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkan Yardımcılığı’na atandı.

İyi düzeyde Fransızca bilen Alparslan Öğüt evli ve 3 çocuk babasıdır. Amatör olarak musiki ile ilgilenmekte olup, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde Tarih alanında yüksek lisansa devam etmektedir.


Paylaş:
İşlem Sonucu