TİHEK İstanbul İl İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi

İstanbul Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Toplantı Salonunda gerçekleştirilen etkinliğe TİHEK Başkanı Süleyman Arslan, İkinci Başkan Mesut Kınalı ile Kurul Üyeleri Prof. Dr. Halil Kalabalık, Mehmet Emin Genç ile Mehmet Altuntaş katıldı. Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, idareciler, hukukçular ve akademisyenlerle kurumun bugünü ve geleceğine yönelik  projeksiyon tutuldu.

Toplantının açılışında konuşan TİHEK Başkanı Arslan, Kurumun insan hakları alanındaki uluslararası sözleşmeler gereği 6701 saylı kanunla kurulduğunu hatırlattı.

Arslan: İstişare toplantıları çalışmalarımıza ışık tutacaktır.

Kanun gereği illerde, insan hakları ile ilgili konularda istişari mahiyette toplantılar yaptıklarını anlatan Arslan, “Oradaki yerel görevlilerin, yöneticilerin, halkın fikirlerini almayı murat ediyoruz. Bunlar bizim çalışmalarımıza ışık tutacaktır. Hem ülkemizin hem de vatandaşlarımızın gelişimine bir katkı sunacağını umuyoruz” dedi.

Özyiğit: Kendi insanımıza insan olduğu için iyi davranma, iyi muamele etme ve insanlıktan kaynaklanan haklarını, hukuklarını düzgün kullanabilmelerini temin etmek maksadıyla çalışıyoruz

İstanbul Vali Yardımcısı Mehmet Ali Özyiğit ise TİHEK’in yeni bir kurum olduğunu, zamanla daha aktif olacağını belirterek “Bu tarz toplantılar daha iyi nasıl olabilir? Ülkemizin insan hakları anlayışı nasıl geliştirilebilir? Uluslararası kurumlarda da üyeliğimiz var ülke olarak. Onlara da layık davranma, onlara mahcup olmama ve kendi insanımıza insan olduğu için iyi davranma, iyi muamele etme ve insanlıktan kaynaklanan haklarını, hukuklarını düzgün kullanabilmelerini temin etmek maksadıyla çalışıyoruz. Tüm gayretimiz bu. İnşallah bu arayış toplantılarıyla birikimimiz daha fazla olacak” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından TİHEK heyeti, STK, kamu kuruluşu ve akademi temsilcilerinin görüş öneri ve taleplerini dinledi.

Toplantıda il-ilçe insan hakları kurullarının mevcut durumuna yönelik değerlendirmeler yapıldı. Ayrıca milli eğitim müfredatında insan haklarına ağırlık verilmesi ile göç ve mülteciler gibi konularda da katılımcıların tespit ve önerileri dinlendi.

Fotoğraflar


Paylaş
İşlem Sonucu