Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi TİHEK’i Ziyaret Etti

01.02.2021

AİÖK/CPT 2021 yılı Türkiye 8. dönemsel ziyareti kapsamında Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumuna ziyaret gerçekleştirdi.

Avrupa İşkencenin ve İnsanlık Dışı veya Onur Kırıcı Ceza veya Muamelenin Önlenmesi Komitesi (AİÖK/CPT), 47 Avrupa Konseyi üye devletinin tamamında ceza infaz kurumları, çocuk gözaltı merkezleri, polis merkezleri, göçmen gözaltı merkezleri, psikiyatri hastaneleri, sosyal bakım evleri gibi kişilerin özgürlükten mahrum bırakıldığı veya koruma altına alındığı yerlere ziyaretler düzenlemektedir.

Ziyaret kapsamında, Hans Wolff, Nico Hirsch, Ceyhun Qaracayev, Elvin Aliyev’den oluşan 4 kişilik AİÖK/CPT heyeti ve Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı Süleyman ARSLAN, İkinci Başkan Mesut KINALI, Kurul Üyesi Dilek ERTÜRK, Kurul Üyesi Mehmet ALTUNTAŞ ve Ulusal Önleme Mekanizması Birim Koordinatörü Abdulmuttalip ZARARSIZ’ın katılımı ile bir toplantı düzenlendi.

Toplantı kapsamında Kurumumuzun Ulusal Önleme Mekanizması görevi kapsamında yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verildi; Kurumun ziyaret yöntemi ve diğer çalışmaları hususunda görüş alışverişinde bulunuldu.

Haberin Fotoğrafları


Paylaş:
İşlem Sonucu